Müftü Yazıcı, ‘Ramazan’ı şerif saadet güneşidir’

#ferizlide.com

İlçe Müftüsü Bedrisinan Yazıcı Ramazan ayı münasebetiyle siz değerli okurlarımız için kaleme aldığı ve çok değerli açıklamalarda bulunduğu ilk yazısıyla sizleri başbaşa bırakır iyi okumalar ve hayırlı ramazanlar dileriz.

“Değerli okurlar

Ramazan’ı şerifin saadet güneşi üzerimize doğmuş bulunmaktadır. Bizleri bu kutlu aya ulaştıran Rabbimize sonsuz hamd’ü senalar olsun. Onun elçisine salat ve selam olsun.

Binbir sıkıntı ve çilelerle boğuşan ve dünyevi meşgalelere, geçim derdine düşüp ileri derecede sekülerleşen günümüz İnsanı, Ramazanın mana iklimine; çölde susamış bir yolcunun suya olan hasreti kadar muhtaçtır.

Yılın onbir ayı durmadan çalışan insan vücudunun bir aylığına da olsa istirahata çekileceği ve bedenen sıhhat bulacağı mağfiret ayıdır Ramazan.

 Yaratan emrettiği için elinin altında olan binbir çeşit nimet içinde bu nimetlere el uzatmamayı ve sabrı öğreten bir öğretmendir Ramazan.

 Nefsin doymak bilmeyen taşkın taleplerini terbiye eden bir mürebbidir Ramazan.

 İnsanlığı küfrün zulümatından İslamın nuruyla aydınlatan Kuranı Kerim’in ayıdır Ramazan.

 Sadaka ve zekatların verildiği, sofraların ve Gönüller’in insanlara açıldığı, kalplerin yakınlaştığı, merhamet duygularının zirveye çıktığı ayın adıdır Ramazan.

Rabbim bu ayı hakkıyla ihya edip bu mektepten başarıyla mezun olanlardan eylesin.

 Bunu başarmanın yolu:

“Biz Ramazan’ı tutacağız Ramazan da bizi tutacak” bu cümleyi anlayıp uygulamaktan geçiyor.

Biz, sadece midemize oruç tutturmayacağız.

Biz ağzımızı ve midemizi haram yemekten (faiz, hırsızlık, kumar vb.) ve şehevi arzu ve isteklerimize boyun eğmekten, dilimizi gıybetten, dedikodudan, yalan konuşmaktan, iftiradan, kötü sözden tutacağız.            

 Gözümüzü harama bakmaktan, Kulağımızı, gereksiz sözleri dinlemekten, Ellerimizi, malayani işlerle uğraşmaktan, Ayaklarımızı,  Allah’ın rızası olmayan şeylerin peşinden koşmaktan, Zamanımızı faydası olmayan şeyler uğrunda tüketmekten tutacağız.  

 Ramazan ise bizi günaha düşmekten, harama sapmaktan ve ayağımız kayıp cehenneme düşmekten tutacak.

Demek ki tek başına Ramazan bizi tutmayacak biz Ramazan’ı Ramazan’da bizi tutacak.

Ramazan bir eğlence karnaval ayı değildir.

 Ramazan eğlenceleri adı altında düzenlenen etkinlikler bu ayın ruhuna uygun olmalıdır.

 Özellikle namaz vakitlerinde müziğin sesini açıp insanların cami ibadet huzurunu bozmak, insanları namaza değilde eğlenceye teşvik etmek hoş bir durum değildir.

 Bu tür eğlenceler Ramazan’ın ve islamın özüyle de bağdaşmayan bir çok unsuru özünde barındırmakta olduğu görülmektedir.

 Şunu ifade etmem gerekir ki Ramazan israf ve her türlü malayani işlerden insanların uzak durup sadece Allah’ın rızasını kazanmak için insanlara birer fırsat mevsimidir.

 Bu zaman dilimini dine ve onun emirlerine uygun olmayan işlerle geçirmek en büyük gaflettir.

 Değinmemiz gereken bir diğer husus Ramazan da iftar sofralarımız israf sofrası olmasın.

 Ramazan ayı gelince insanlar sanki Ramazan aç kalıp nimetlerden bir nebze olsun uzaklaşıp onların kadri kıymetini bilme mevsimi değilde nimetlerin içerisine dalıp hoyratça yiyip içme ve israf etme mevsimiymiş gibi bir düşünceye kapılıyorlar.

 Marketlerin önünde uzun kuyruklar oluşturmak ve açlığın vermiş olduğu dürtüyle reyonlarda gördüğümüz gerekli gereksiz herşeyi sepete atıp eve götürmek bu ayın ruhuyla bağdaşmayan nahoş bir manzaraya sebep olmaktadır.

 

 İftar sofralarımız riya sofrası olmasın. İftar sofralarımızda fakirler bulunsun. Sadece zenginlerin bulunduğu sofralar rahmani değildir.

Bu hususta da efendimizden (sav) rivayet edilen bir Kutsi hadiste: (Cenab-ı hak buyuruyor ki) Beni talepte zayıflarınızı vasıta kılınız, çünkü sizin rızıklarınız, düşmana karşı nusretiniz ancak zayıflarınız iledir. (zayıflarınız sayesindedir)

Ramazan bir paylaşma ve yardımlaşma ayıdır. Ramazan’da insanlar bol bol sadaka verip bu ay vesilesiyle sevaplarını kat kat artırma fırsatına erebilirler.

 Çevremizdeki aç ve açıkta olan komşularımıza yardım etmek bizim için insani ve İslami bir görevdir.  Unutmamalıyız ki bizi cehennemden kurtaracak olan farz ibadetlere ek olarak yaptığımız nafile ibadetlerdir. Sadakalarımız bizi cehennem azabından koruyacaktır.

Çünkü Efendimiz  (sav) “yarım hurmayla da olsa ateşten korunun” buyuruyor.

Bu mevsimi fırsat bilip hayır ve hasenatımızı artıralım çünkü bu gibi mübarek zaman dilimlerinde yapacağımız hayırlarda günahlarda iki katıyla karşılık bulur.

Bu duygu ve düşüncelerle İslam aleminin Ramazan’ını tebrik ediyor birliğimize ve dirliğimizi vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Ramazan’ımınız bağışlanmamıza vesile olsun inşallah”

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x