Mübarek üç aylara girerken…

Mübarek üç aylara girerken…

Manevi hayatımızda bizi yenileyen, yıkık dökük hâllerimizi onaran, kalplerimizdeki pası temizleyen, imanımızı  zenginleştiren, kelimelerin anlatmaya yetersiz kaldığı tarifsiz huzuru en derinden hissettiğimiz mübarek üç aylar başladı.

 Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi Vesellem),” Recep Allah’ın Şaban benim, Ramazan ise ümmetimin ayıdır!” buyurduğu Receb- i şerif ayına girdik elhamdülillah.

Alimlerimiz bu ay için “ekme” ayı demişler. O hâlde biz de ekim yapmak için ya Allah deyip başlayalım.

Nasıl ki ekin ekmek için toprağı yabani otlardan, zararlı böceklerden temizliyorsak, bu mübarek Recep-i  Şerif ayında da tövbe ile kendimizi temizleyerek başlayalım inşallah.

Dilimizi gıybetten, küfürden arındıralım. Bol bol dua edelim. Rabbimizi bu ay çok zikredelim. Gözümüzü harama bakmaktan sakınalım.

Rabbimizin kelamı Kuranı kerimi öğrenmeye, okumaya, anlamaya, uygulamaya gayret gösterelim.

Kulaklarımızı gıybete kapatıp güzel öğütlere ve Allah sohbetine açalım. Bütün geçmiş günahlarımızdan arınıp tertemiz olalım inşallah.

Peygamber Efendimiz’in (sallâllâhu aleyhi ve sellem)”Allâhümme bârik lenâ fi Recebe ve Şa’bân, ve bellignâ Ramazân.(Anlamı:’’Allah’ım, Recep ve Şaban ayını bize mubârek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.)” diye dua ettiği bu mübarek aylardan Receb- i şerif ayının ilk cuma gecesi Regaip Kandilinde de Rabbimizin rızasını kazanmak için gayret edelim.

 Regaip, Rabbimizden istemek, dilemek demek bizde cömertlerin en cömerti yüce Rabbimizden o gece sabaha kadar avuçlarımızı semaya açıp dua edelim, isteyelim.

Arzu ettiğimiz, dilediğimiz ne varsa dua ederek isteyelim çünkü Rabbim ayeti kerimelerinde buyuruyor ki “kullarım sana, benden soracak olurlarsa, şüphesiz ki ben onlara yakınım.

Dua edenin duasına icabet ederim. (Öyleyse) onlar da benim davetime icabet etsinler ve bana iman etsinler ki (akıl, doğruluk ve olgunluk sahibi olan) rüşt ehlinden olsunlar.” (2/Bakara 186)

Şimdiden Regaip Kandilimiz mübarek olsun Yüce Rabbim Regaip kandilinin hürmetine, bu mübarek Recep -i şerif ayının hürmetine, kelâmı Kuranı Kerim’ in hürmetine, canımız Peygamberimiz Hazreti Muhammed (sallâllâhu aleyhi ve sellem)’ in hürmetine biz aciz kullarına imân Kurân, sağlık, huzur içinde yaşamayı, bütün sıkıntılarımızdan arınmayı, hayırlı kul, hayırlı ümmet olmayı bizlere nasip eklesin amin amin amin.

Mübarek aylarda birbirimize de bol bol dua edelim inşallah.

 Haftaya görüşmek üzere Allah’a emanet olun.

Şennur Karakoyun 01.25.2023 Ferizli

 

Abone Olun
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x