Mısır üreticisi çiftçilerin su kanalı isyanı

#ferizlide.com

Ferizli Ağacık Mahallesi çiftçilerinden bir gurup mısır üreticisi arazilerinden yoğun yağışların neden olduğu su baskınlarından dolayı ürün alamıyoruz diye yakındılar.

Bizim sahibimiz kim? Derdimizi kim dinleyecek? Sorusunu soran çiftçiler dertlerini şöyle dile getirdiler:

Yaklaşık 5- 6 bin dönüm tarlayı ilgilendiren drenaj kanalı ile ilgili şikayetlerini dile getiren çiftçiler; kanalın arkasını önceki yıllar açtılar. Ancak ön tarafta kalan ve alt kısmı dolu olan yaklaşık bir kilometre mesafe acıkmadı. Sakarya yönüne giden ön tarafın kodu yüksek olması nedeniyle yoğun yağmurlardan meydana gelen su baskınlarını tahliye edemiyor. Bu nedenle de koca ovayı su basıyor. Üç kez mısır ektiğini söyleyen bir çiftçi ise, “70 dönüm yer ektim ancak 20 ton mısır alabildim, yazıktır bizim emeklerimize. Bırakın mısır fiyatlarının düşük olmasını biz tarlamızda su göllenmesi sebebiyle verim alamıyoruz.”

Çiftçiler, Nereye kime derdimizi anlatsak kâle alan, dinleyen olmadı. Mahalle muhtarı ilgili yerlere dilekçe verdiğini söylüyor ama halen her hangi bir gelişme yok. Diyen köylüler sıkıntılarını ilgililere ulaştırabilmek için basından seslerinin duyurulmasını istediler. Yüzlerce çiftçinin mağdur olduğu bölgede sesini kimse çıkartamıyor, derdini kimse anlatamıyor diye böyle mi bekleyeceğiz. Ara kanalların da kapalı olduğunu söyleyen mahalle sakinleri; ovanın ortasından geçen drenaj kanalının biran önce açılmasını ilgili makamlardan bekliyoruz diye dertlerini dile getirdiler.

 

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x