Mısır Üreticileri Ayaklanıyor!

ferizlide.com

Bayraktar “mısır üreticisinin mağduriyetini fırsata çevirmeye çalışanlara yazıklar olsun “dedi.

Söğütlü Ziraat Odası’nda mısır üreticileri ile bir araya gelen Ziraat Odaları Başkanları mısır üreticilerini dinledi.

2018 yılı mahsulü mısırın hasadı 10 Eylül tarihinde başladığında, piyasada 90 – 95 kuruş arasında alıcı buluyordu.

 Ancak geçen hafta 21 Eylül tarihinden itibaren fiyatlarda çiftçinin mağduriyetine sebebiyet verecek gerilemeler yaşandı.

 Bugün itibari ile de piyasada tüccarın kg’ mı 77 kuruştan üreticiden mısır aldığını belirten çiftçiler; bu düşüşün sebebini merak ettiklerini, 10 gün önce piyasada oluşan fiyatlarla bugünkü fiyat düşüşlerinin neden olduğunu, dövizin mi düştü? İthalat mı yapıldı? fiyat düşüşüne sebebiyet verecek ne olduğunu öğrenmek istediklerini belirterek toplantıda tepkilerini dile getirdiler.

Toplantıda çiftçilere seslenen Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar, “hasat ilk başladığında üreticimizi memnun eden fiyatlar piyasadaki alıcıların ve fiyat belirleyici sanayi tesislerinin alım kapasitelerinin üstünde üreticiler tarafından piyasaya ürün arz edilmesi! Ve diğer mısır üreten bölgelerdeki aşağı yönlü fiyat dalgalanmaları sebebi ile üreticilerimizi mağdur edecek fiyat düşüşü sonucunu doğurmuştur. Bu süreçte bu durumu fırsata çevirmek isteyen alıcılar, fiyatı daha da aşağı çekerek mevcut durumu daha da kötüleştirmişlerdir. Üreticilerimiz sırtından ticaret yapan ve para kazanan ancak fırsat bulduğunda üreticilerimizin mağduriyetini kendi lehlerine acımasızca fırsatçılığa dönüştüren mısır alıcılarını kınıyor, Allaha havale ediyoruz”dedi.

Konuşmasında üreticileri de uyaran Bayraktar, “arz talep dengesini mısır üreticileri aleyhine bozacak şekilde üreticilerin piyasaya mısır sürmemeleri ve hasatlarını geciktirmeleri konusunda da üreticileri duyarlı davranmaya davet etti.”

Başkan Şener, “toprak mahsulleri ofisinin acilen fiyat açıklamasını ve alıma geçerek piyasaya müdahale etmesini de T M O’den talep ettiklerini dile getirdi. Üreticinin hasadı geciktirmesi ve piyasaya yavaş ürün sürmesi durumunda fiyatların yükseleceğini belirten bayraktar TMO’nin de çiftçinin kara gün dostu olduğunu bugün göstermesi gerektiğini” belirterek sözlerini tamamladı.

Toplantının ardından üreticiler hala hiçbir devlet kurumu tarafından fiyat belirlenmemesi hayret vericidir. Anlaşılan biz çiftçiler ortada sahipsizliğe terk edilmiş durumdayız diyerek tepkilerini dile getirdiler. Alınan söz birliği gereği bu duruma karşı toplantıya katılanlar; bölgede ki bütün çiftçilerin uyarılması konusunda birlikte hareket edeceklerini belirterek toplantıyı sonlandırdılar.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x