Minikler yerli malı haftasını böyle kutladı

#ferizlide.com

Ferizli İhsan Eratik Anaokulunda düzenlenen yerli malı haftası kutlamaları görülmeye değerdi.

Birbirinden maharetli miniklerin el becerileriyle öğretmen ve ablalarının yardımıyla imal ederek kurdukları sofra çok bereketliydi.

Okul müdürü Cemil Koçak miniklerin çalışmalarıyla ilgili açıklamada “İhsan Eratik Anaokulu olarak geçmişi hatırlayıp, geleneklerimizi ve göreneklerimizi yaşatmak minik yavrularımızda farkındalık oluşmasını sağlamak amacıyla geleneklerimizi yaşatalım adlı etkinlik yapıldı.” Etkinlik kapsamında kimi çocuklar hamur açtı, kimisi hamuru kesti, kimileri ise sobada çay, kimisi kahve yaptı. hep birlikte yaptıkları yöresel yemekleri afiyetle yediler.

Ferizli haber mustafa üstübi

4 Yorum

  1. küçük kızları bu hale sokmanın yanlış olduğunu düşünüyorum onlar okuyup bir avukat bir doktor bir eğitimci olması gerekirken onları bu hale sokup resmen ev hanımlığına teşvik ediyorsunuz lütfen yapmayın

    1. ayrıca fotoğraflarda şimdi gördüm kızlarımız erkeklerimize hizmet ediyor.. komik şimdiden alıştırın madem böyle bir iş yapıcaksınız herkes orada paylaşmasını bilsin illa kızlar hizmet edicek diye bir kanun mu var?

    2. Okuyup sizin gibi cahil cahil dusuncelere sahip olacaklarsa ev hanimi olmalari daha iyi ayrica bu yorum ile ev hanimlarini kucumsediginizin farkindasinizdir umarim, orada yapilan bir etkinlik kimse orda sen evde oturup hamur acacaksin erkeklere hizmet ediceksiniz diye bir keleme tabir edip bunu kafalarina koymamistir

    3. Bunu anlayamacak kadar cahil olduğunuzu düşünüyorum.Geleneklerimizi kültürümüzü anlatmak için yapılan bir etkinlikten kareler bunlar.Eskiden insanlar nasıl giyinirdi ekmeğini,nasıl yapardı günümüz çocuklarına değerlerimizi tanıtmak kültürümüzün yozlaşmasını engellemek bizim amacımız.Ekmeği marketten fırından almaya alışkın çocuklar için bunlar unutulmaya yüz tutmuş kavramlar efendim.Ayrıca at gözlüklerini çıkartıp bakarsanız erkek çocukları da hamur açıp ekmek yapıyor sırf “elinin hamuruyla erkek işine karışma”diyen zihniyette adamlar olmasın diye.Çocuklar özgür iradesiyle etkinliğe katılıp rol aldılar.Çay koymak isteyen çay koydu,hamur açmak isteyen hamur açtı.Yozlaşmamış,yobazlaşmamış insanlar olarak geleceğimizi inşa edeceklerine eminim.Umarım siz de bir gün aydınlanırsınız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu