Milletvekili Engin Özkoç, ‘Kesinlikle kabul etmiyoruz!’

#ferizlide.com

CHP Grup Başkanvekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, 1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı’nın özelleştirilmesi ile alakalı olarak yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; satış, bir gecede verilmiş bir karar değil. Cumhurbaşkanının, KHK’larla, tek başına, adım adım planlandığı bir süreç. OHAL KHK’sıyla Tank Palet, 1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı olmaktan çıkarıldı ve Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğüne bağlandı.

Yani Komutanlık ve Kışla ifadeleri tabelasından silindi, 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü oldu ve satışa hazır hale getirildi. Altay Tankı ihalesi oldu. Tankın seri üretimi, prototipi hazırlayan Otokar’a verilmedi ve herkesçe sürpriz görülerek Ethem Sancak’a ait BMC firmasına ihale edildi. 9 Kasım 2018’de sözleşme imzalandı. Ve son adım olarak dün; Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Tank Palet’in, Türkiye’de tank üretimi yapılabilen tek fabrikanın özelleştirilmesi kararlaştırıldı.

Askeri dev bir tesis, sanki kamuya ait basit bir arsa ya da arazi satılıyormuş gibi MGK’nın bile görüşü alınmadan satışa çıkarıldı.

Cumhurbaşkanının tek bir imzasıyla, kimseye sormadan, danışmadan ve de tartışılmadan. Kararla, fabrikanın işletme hakkı, 25 yıllığına satılacak.
Yani Ethem Sancak’a, Altay Tankı’nı üretmesi için verilecek. Fabrika bizim, yani devletimizin, Mühendisler bizim, İşçiler bizim, Altyapı bizim. Ancak üretimi, Ethem Sancak’a yaptıracaklar.

Buradaki amaç, AKP’nin her zamanki gibi, rantı kendi yandaşına vermesi, kendi havuzunda tutmak istemesi değil tek başına İktidardan devrileceğini gören AKP, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gelecek 25 yılına ipotek koymak istiyor.

Bu kadar stratejik bir sektörde tekeli, yandaşa veriyor ki devlet, iktidar AKP olmasa bile, AKP’nin ekonomik ayağı olarak çalışan bu şirketlere mecbur kalsın, bağımlı kalsın.
Yoksa, Türkiye’nin jeostratejik konumunda, içinde bulunduğu savaş atmosferinde böyle bir satışın,ne milli savunma açısından ne de ekonomik açıdan hiçbir mantığı yoktur!

Satış konusu olan devletimizin güvenliği ve bağımsızlığıdır!

Kesinlikle kabul etmiyoruz!”

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x