MHP’li Meclis üyelerinden SUBÜ’ye yer teklifi

#ferizlide.com: mustafa üstübi: Ferizli Belediyesi MHP’li meclis üyeleri Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) için meclise yer teklifi önergesi verdiler.

Bugün sabah saat 10. 30.da gerçekleştirilen Kasım ayı meclis toplantısında Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) için yer teklifimizi sunuyoruz diyerek Sinanoğlu mahallesindeki 703 dönüm olan kamuya ait araziyi gösterdiler.

Belediye meclis üyeleri Abdullah Kaşkaş ve Mustafa Yayla’nın sunduğu Sinanoğlu mahallesinde bulunan 42 pafta, 1627 parsel nolu toplam yüz ölçümü 703 dönüm olan kamuya ait olan yerin SUBÜ’ye teklif edilmesini meclis gündemine sundular. Konuyla ilgili meclis başkanı İsmail Gündoğdu, “arkadaşların bu teklifini değerlendireceğiz” diye ifade etti.

Meclis üyeleri şayet buranın kabulü mümkün olmaz ise; kuzey bölgesini kapsayan ikici bir tekliflerinin daha olduğunu ifade ederek şu açıklamayı yaptılar: Karasu Camitepe Mahallesi 4440 adada bulunan hazineye ait marjinal tarım alanı olan arazinin Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Kuzey Kampüsü olarak tahsis edilmesi için Ferizli, Karasu, Kaynarca ve Kocaali ilçeleri birlikte hareket etmelidir. Bu konu ile ilgili yakın zamanda karar verilecek olması ve Arifiye-Sapanca arasındaki alanın ağır basması Kuzey’in sahipsiz olduğu izlenimini doğurmaktadır. Kuzey ilçeleri olarak bahsi geçen alanın avantajlarını çok iyi anlatmalı ve bahsi geçen alanın Kuzey için önemli olduğu kadar SUBÜ için de büyük avantaj sağlayacak yapıda olduğu ifade edilmelidir.

Bahsi geçen alan Ferizli’ye 20 kilometre, Karasu’ya 10 kilometre uzaklıkta, denize 500 metre, Kuzey Marmara Otoyolu’na 5 dakika yakınlıktadır. Yapımı devam eden Şile-Ağva yolu bahsi geçen arazinin dibinden geçmektedir. Tespit edilen alanın hemen sınırında 3000 dönümü aşkın kamu arazisi daha mevcuttur. Bu alan da kampüse dahil edilirse devasa büyüklükte bir saha elde edilecektir. Bu şekilde üniversitenin gelecekte yeni fakülteler eklenmesi durumunda da gerekli alana sahip olması mümkün olacaktır.

Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin uygulama sahası olarak, Ferizli OSB, Ferizli Otomotiv İhtisas OSB, Kaynarca Makine Ekipmanları OSB, Karasu OSB, BMC, Kibar Holding ve İçtaş Limanı kullanılabilecek.

Üniversitenin önündeki kumsal alan öğrencilerin boş zamanlarını geçirmeleri için ve sportif faaliyetler için imkan sağlarken hemen güney tarafında bulunan Acarlar Longozu da üniversitenin tercih edilme sebeplerinden biri olacaktır.

Üniversitenin Kuzey’e gelmesinin kurumsal yapı açısından hiçbir sakıncası olmadığı gibi üniversitenin tercih edilirliği noktasında da ciddi bir kazanım olacak ve Kuzey Kampüsü SUBÜ’ye marka değeri katacaktır.

Tüm bu açılardan bakıldığında Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Kampüsü’nün Kuzey’e kurulmaması için hiçbir geçerli sebep görülmemektedir.

Abone Olun
Bildir
guest
1 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Veysel Dikbaş
Veysel Dikbaş
1 ay önce

Bu teklifi kabul eden ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Kuzey bölgesinin kalkınması için önemli katkılarının yanında, okul açısından da önemli ve stratejik bir bölgedir. Ulaşımı da, her ýöne kolay olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x