MHP Sakarya İl Başkanı Akar’ın 19 Mayıs mesajı

Cumhuriyetimiz için en önemli dönüm noktalarından birisi olan 19 Mayıs 1919 günü Türk tarihindeki kutlu direnişin başlangıcı, şerefli zaferlerle taçlandırdığımız kurtuluş mücadelemizin mihenk taşıdır.

Devletimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk milletinin egemenliği ve bağımsızlığı adına çıktığı meşakkatli yolculuğa Samsun’dan başlamış, savunduğu milli mücadele fikrini, kendisi gibi Türk milletinin dirayetine ve ferasetine güvenen dava erleriyle tüm yurt sathına yayarak maruz kalınan haksız muamele ve işgal girişimlerine karşı başarı sağlayacak iradeyi Türk milletinin sinesinde yeşertme onuruna haiz olmuştur.

O dönemde yorgun düşmüş, imkanları kısıtlanmış ve tüm kabiliyetleri derdest edilmiş Türk milletinin sahip olduğu iman tabiki istiklal ve hürriyet özlemini de perçinleyecek, varlığımızı ve tüm benliğimizi elimizden almak isteyen işgalci güçlere karşı en büyük silahımız olacaktı.

Lakin bu silahı kullanacak ruh ancak milli bir anlayışla ortaya konulacak irade ile ete kemiğe bürünebilecek ve bir güç unsuru olarak Türk milletine yeni bir yol açabilecekti.

İşte bu yol bizleri hür ve bağımsız olarak kuracağımız Türkiye Cumhuriyeti’ne götürürken dünyadaki tüm mazlum milletlere örnek olan devletimizi, kadim Türk tarihinde açılan yeni bir sayfa olarak dünya sahnesinde de ilan etmiştir.

Kazanılan bu büyük başarının ve devamında elde edilen milli hak ve menfaatlerimizin mirasçısı ve gelecek nesillere aktaracak malikleri olan gençlerimiz kutlu bayramın heyecanını yaşarken sahip oldukları milli şuurla Türk varlığını korumaya ve yaşatmaya devam edecek yegane zenginliğimizdir.

Bu itibarla 19 Mayıs 1919’un 101. yıl dönümünü en içten dileklerimle kutlarken Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, varlığını Türk varlığına armağan eden kahraman gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla yad ediyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu