MHP önce “evet” dedi sonra “hayır”

#ferizlide.com

MHP’nin muhalefet safına geçmesiyle Meclis’e sevk edilen EYT önergesi, yine MHP’nin geri adım atmasıyla AKP ile birlikte reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü oturumunda İYİ Parti’nin emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözümü amacıyla verdiği araştırma önergesi reddedildi. Önergenin oylamasında AKP ret oyu verirken, MHP çekimser kaldı.

MHP önce “evet” dedi sonra “hayır”

MHP Yaşa takılanların sorunlarının çözümü amacıyla verilen araştırma önergesi için evet oyu verdi. Ancak daha sonra araştırma komisyon kurulması için ret oyu verdi.

Araştırma önergesinin TBMM’de görüşülmesine AKP’li milletvekillerinden 135 ret oyu gelirken; CHP, HDP, MHP, İyi Parti’den 145 milletvekili kabul oyu vermişti. Önergenin kabulü muhalefetin başarısı olarak kabul edilmişti ancak İyi Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Mv. Yavuz Ağıralioğlu tarafından  Meclis araştırması açılmasına yönelik önerge AKP’nin ret oyu vermesi ve MHP’nin çekimser kalması sonucu TBMM’de reddedildi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun verdiği önergeye CHP, İYİ Parti ve HDP’li vekillerin yanısıra MHP’liler de lehte oy vermiş, MHP desteği olmayınca, AKP’nin oyları önerinin reddedilmesi için yetersiz kaldı. Böylece EYT konusu Meclis’e taşınmıştı. 

Tüm bu gelişmelerden sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup başkanvekili Erhan Usta’yı görevden aldı.

CNN Türk Muhabiri Ünal Kaya, MHP’de alınan kararla ilgili kulis bilgilerini aktardı.

Kaya şunları söyledi:

“Resmi bir gerekçe henüz duyurulmadı. Resmi olarak görevden alındığı duyuruldu. Kulis bilgileri, bugün Meclis Genel Kurulu’nda yapılan Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik destek açıklamasıydı. Bu kapsamda olduğu ifade ediliyor.

Erhan Usta’yı da aradım, parti yönetimine de sordum. Ancak açıklama yapmadılar. Şunun altını çizelim, MHP açısından emeklilikte yaşa takılanlar seçim vaadi olarak dile getirilmişti. Ancak bugün Genel Kurul’daki tablo MHP’nin tasarladığı gibi gelişen bir durum değildi.

Muhtemel ki bu nedenle görevli Grup Başkanvekili olduğu için ve destek verdiği için alınma söz konusu. Gelecek açıklamaları bekliyoruz”

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x