MHP o öğrenciler için denklik istiyor

#ferizlide.com

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, yurt dışında eğitim alan ancak Türkiye’de denklik alamayan on binlerce öğrencinin sesi oldu

MHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, kendi isteğiyle veya puan durumundan dolayı yurt dışında okumaya giden ve mezun olan öğrencilerin, anlaşılamaz şekilde denklik problemiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Bülbül, “Problem o kadar çetrefilli ve büyük hâle gelmiştir ki, bu durumdan mağdur olanların sayısı on binlerle ifade edilmektedir. 2006 yılında yurt dışında okuduğu okuldan mezun olup Türkiye’ye geldiklerinde denklik almalarına rağmen 2007 yılında aynı okuldan aynı müfredat, aynı transkriptle mezun olup Türkiye’ye gelenler denklik alamamışlardır. Örneğin, aynı okulun eczacılık fakültesinden, mimarlık fakültesinden mezun olanlar denklik alabilirken bu okulun inşaat mühendisliği bölümünden mezun olanlar denklik alamamaktadırlar. Bu, büyük bir çelişkidir” dedi.

ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL

Bülbül, yurt dışında mezun olan öğrencilerin askerlik konusunda da anlaşılamaz bir çelişkiyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Bu öğrenciler yurt dışında üniversite okudukları sırada askerlik tecil işlemlerini başarılı bir şekilde yaptırmış olmalarına rağmen, ne anlaşılamaz bir durumdur ki, üniversiteyi bitirdiklerinde bu öğrencilere denklik alamadıkları için lise mezunu muamelesi yapılmakta ve bunlar askerlik görevini, üniversite mezunlarıyla, lisans mezunlarıyla birlikte kısa dönem yapmak yerine, on iki ay er olarak yapmaktadırlar. İdare mahkemelerinde açılan davalar lehlerine sonuçlansa da bunlarla alakalı olarak henüz bir aşama kaydedilmiş değildir” diye konuştu.

ÖNEMLİ FARKLILIK YOK

“Türkiye’nin de taraf olduğu Lizbon Antlaşması’nın Avrupa Bölgesinde Yüksek Eğitim Niteliklerinin Tanınmasına İlişkin Sözleşmesi’nde bu mesele aslında açıklığa kavuşturulmuştur” diyen Bülbül, “Avrupa bölgesinde yükseköğretimle ilgili belgelerin tanınması ve diploma denklik belgesinin tek şartı olarak mezun olunan ve diploma alınan yükseköğretim kurumunun eğitim düzeyi ve içeriği ile denklik alınacak yükseköğretim kurumu arasında önemli farklılık bulunmaması denkliğin verilmesi için tek kriterdir. Denklik verilmemesinin nedeni, taraf olan devletlerin yükseköğretim kurumları arasında önemli farklılıklar olmasıdır. Bu kurumlar arasında böyle bir farklılık olmamasına rağmen bu kardeşlerimiz şu an denklik alamamaktan dolayı yakınmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

MHP TAKİPÇİSİ OLACAK

Bülbül, son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Mart 2017 tarihinde Rumeli Balkan Buluşması’nda, “Denklik ve diplomalar konusunda yaşanan sıkıntıların en kısa zamanda çözüleceğini ümit ediyorum. Gerekli talimatları verdim.” sözünü hatırlattı ve “Grup Başkan Vekilimiz Sayın Erkan Akçay da bu konuyu yazılı soru önergesiyle gündeme getirmiştir. Bu mesele, partiler üstü bir meseledir. Ülkemizin geleceği olan bu gençlerimizin bin bir ümitle okumaya gittikleri yerlerden mezun olduktan sonra devletine hizmet etme istekleri gözardı edilmemelidir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu konunun takipçisi olacağımızı buradan bildirmek istiyorum” dedi.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x