Masa Başı Deprem Tatbikatı

#ferizlide.com: HASTANE AFET VE ACİL DURUM MÜDAHALE PLANI

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekim Prof .Dr. Nuh.Zafer Cantürk’ ün öncülüğünde olası İstanbul depremi için Kocaeli Üniversitesi Hastanesi olarak ön çalışma yapıldı.

Hastane Afet ve Acil Durum Müdahale planı uygulanarak Masabaşı Deprem Tatbikatı Yapıldı.

Hastane afet planında görevlendirilen olay yönetim ekibinin tamamı katıldı,tatbikata gözlem ve bilgi amaçlı dış birimden Kocaeli il sağlık müdürlüğü afetlerde sağlık hizmetleri şube müdürü Naci Dabak ve Selahattin Çakır,AFAD ekibinden Rahmi Sider ve UMKE ekibinden Bahattin Koçyiğit ve Besim Şen katıldı.

Tatbikatın açılış konuşmasını Teşhis Hizmetler Müdürü Uzm.Orkun Çilen yaptı devamında tatbikatı organize eden Sivil Savunma Amiri Kenan Karataş acil ve afet durumunda Türkiye Afet Müdahele Planları(TAMP) bu planın içerisindeki İl Afet Acil Durum Merkezi Planlarını anlattı.

Kocaeli İl Afet Müdahale Planı içerisindeki hastanenin bulunduğu yeri , görev ve sorumlulukları anlatılarak,Kocaeli Üniversitesi Hastanesinde olası bir afet durumunda alınıcak önlemler, gelştirilmesi gereken stratejiler ve olay anı müdahale ekiplerinin hazır olup olmadığı tespiti için hazırlıklar konuşuldu.Bir senaryo üzerinden tatbikat gerçekleştirildi.

Senaryo’da

xxxxx tarihinde saat 12.00 tarhinde Marmara denizi açıklarında 7.8 şiddetinde bir deprem oldu.İstanbul genelinde büyük yıkıma sebep verdiği Kocaelinde ise hasarın daha az olduğu tespit edilmiştir. İlk 3 sat içerisinde Kocaeli Üniversitesi Hastanesin de yapılması gerekenler senaryolandırıldı.

Tatbikata katılan olay yönetim ekibi 2 gruba ayrılarak ilk 3 saat içerisinde yapılması gerekenleri tartışarak kayıt altına aldılar.Alınan kayıtlar karşılıklı okunarak eksiklikler tartışıldı.

HAP başkanı Prof.Dr.Nuh.Zafer Cantürk’ ün tatbikattan çıkan sonuca istinaden ilgili paydaşlar ile(Ulaşım Daire Başkanlığı, Emniyet,Jandarma,AFAD..) oluşturulması gereken gidiş geliş güzergahlarının herhangi bir sorun yaşanmaması için planlanması amacıyla protokol geliştirilmesi için talimat verdi.

Katılımcıların beğenisiyle son bulan toplantıda Kocaeli Üniversitesi Hastanesi‘nin herhangi bir acil afet durumunda hazırlıklı olduğu ilgili gözlem ekibi tarafından teyid edildi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Olun  
Bildir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı