Mahalle halkı mera için ayaklandı..!

#ferizlide.com

Geyve İlçesinde Bayat Mahallesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün mera ıslah projesi kapsamında bin 485 dönüm mera rekor fiyatla 10 yıllık kullanım ihalesi ile iki firmaya kalınca mahalleliler ayaklandı..

Geyve Bayat Köyünde bulunan yaklaşık Bin 485 dönümlük iki parça mera Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ıslah edilmesi amacıyla ihaleye çıkarıldı. Haziran 2018 de yapılacak ihale Bayat Mahallesi sakinleri kendilerine haber verilmediği gerekçesi ile itiraz etmesi üzerine araya siyasiler girdi ve ihale 13 Kasım 2018’e ertelendi.

Bin 485 dönüm mera alanı

Sakarya Nehri kenarında çeşitli parsellerde bulunan toplam bin 485 dönüm mera alanı için ihaleye 13 Kasım tarihinde yapılan ihaleye meranın 10 yıllık kullanımı çok sayıda talip katıldı.

İhaleyi iki firma aldı.. Bayat Mahallesindeki ilk 882 dönümlük mera alanının ıslahı için çok sayıda firma ihaleye katıldı. Yapılan açık artırma sonunda 525 bin liralık yıllık kira bedeline ulaştı. Bayat Mahallesindeki 603 dönümlük diğer mera alanı ihalede yaşanan büyük çekişme sonunda 425 bin liralık yıllık kira bedelini buldu. Açılan mera ıslah ihalesini Sakaryalı bir otomotiv firması ile Hendek OSB’de alimünyum fabrikası kazandı.

Bayat mahallesi mahalleye sokmadı.. Bayat Mahallesi yer teslimi için mahallelerine gelen firmaları mahalleye sokmadı. Bunun üzerine Jandarma ekipleri ile mahallelileri bilgilendirmek için Bayat’a gelen İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Erdemir’e mahalleliler kendilerinin hakkı olan meraya tarım ve hayvancılıkla uğraşmayan iki firmanın yüksek bedeller ödemesinin altında başka sebepler olduğunu iddia ederek tepki gösterdiler.

Meralar köylünün malıdır rızamız yok..

Bayat Mahallesi sakinleri yürütmenin durdurulup meranın köylü tarafından ıslah edilmesi için yargıya baş vuracaklarını söyledi. Mahalle Muhtarı Cengiz Gürler “Meralar köylünün kalmalı. Dışarıdan parası çok olan insanlara verilmesine rızamız yok. İmza toplayıp mahkemeye gideceğiz. Mahkeme sonunda inşallah köylünün olan meralar köylüde kalacak. Bizler köyümüze ait olan meramızı ıslah edip tarım ve hayvancılık yapmak istiyoruz” dedi.

Bayat Mahallesi sakinleri, tarım ve hayvancılıkla hiç alakası olmayan iki firmanın meralarını ıslah edip 10 yıl sonra kendilerine bırakacaklarına inanmadıklarını ifade ederek yer teslimine izin vermeyeceklerini söylediler.

İl Müdürü Erdemir, ” Yargının vereceği karara göre adım atılacak.. ” Sakarya Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Erdemir mera ıslah projesinin hayvancılığı

geliştirmek için yapıldığını aktararak “Ülkemizde ki hayvancılığın geliştirilmesi için hazırlanan bir proje kapsamında mera ıslah ihalesi yapıldı. 10 yıl boyunca ihaleyi alan şahıslar kullanım hakkına sahip olacak. Ardından ıslah edilmiş, hayvancılık alt yapısı tamamlanmış şekilde köylümüze bırakılacak. Bizler köylülerimize bu durumu etraflıca aktardık. İhalenin iptal edilmesini ve meraların kendi kullanımlarında kalması yönünde talepleri var. Bunun içinde atmaları gereken adımları kendilerine aktardık. Bundan sonra söz yargıda. Yargının vereceği karara göre adım atılacak” dedi.

Pamukova da 700 dönüm mera işgal altında

Pamukova İlçesi Fevziye ve Özbek Mahallelerinde de yaklaşık 700 dönüm mera alanı bir firma tarafından izinsiz olarak kullanıldığı tespit edilmiş ancak iki yıldan bu yana, firma işgal ettiği mera alanından çıkarılamamıştı.

haber: İsmail Çetintaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu