LİGHT Ürün Algısı

#ferizlide.com: LİGHT Ürün Algısı

LİGHT Ürün Algısı

Light ürünler, diğer paketli benzerlerinden farklı olarak şeker ve/veya yağ içeriği azaltıldığı için kalori içeriği azaltılmış ürünlerdir.

Light ürünlerle ilgili en yaygın yanlış, kalori içeriği azaltıldığı için bu ürünleri sınırsız tüketebileceğimizi düşünmemizdir.

Fakat her ne kadar kalorisi diğer ürünlere göre düşük olsa da belirli bir kalori değerine sahiptirler ve sınırsız tüketim söz konusu değildir. Ve pakete girmiş diğer ürünler gibi şeker, glikoz-fruktoz şurubu gibi şeker türevleri içerebilirler. Light ya da diyet ürün deyince akla ilk gelenler kahvaltılık gevrekler, süt ve süt ürünleri ve diyet bisküvi tarzı ürünler oluyor. Kısaca bunlardan bahsedelim;

Kahvaltılık Gevrekler

Çevremde gözlemlediğim kadarıyla kahvaltılık gevreklerin sağlıklı ve kilo vermede yardımcı ürünler olduğu düşünülüyor. Fakat kimilerine göre en önemli öğün olan kahvaltı için masaya koyduğumuz gevreklerin içeriğine kaçımız bakıyoruz? Yulaf ezmeleri hariç hemen hemen tüm gevreklerde eklenti şeker bulunuyor. Biz de kahvaltıda gevrek yiyerek diyet yaptığımızı, sağlıklı beslendiğimizi düşünüyoruz. Kahvaltıda tüketmek için bu tarz ürünler arıyorsanız eğer benim tavsiyem muhakkak ürünün içeriğini kontrol ederek almanız. Aksi takdirde kahvaltı için sağlıklı,değişik bir alternatif ararken şeker ve katkı maddesinden ibaret,ne olduğu belirsiz bir şeyler tüketmeniz çok olası.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinin de yarım yağlı veya yağsız olanlarını bulmak artık çok kolay. Fakat bence . herhangi bir hastalığınız (kolestrol gibi) yoksa yarım yağlı veya yağsız süt ürünü kullanmanıza gerek yok.Bizim yağ açısından dikkat etmemiz gereken kısım kızartmalar ve paketli ürünler olmalı.

Bisküvi ve Krakerler

Diyet bisküvi ve krakerler de kalori içeriğinden dolayı sınırsız tüketilebilir algısı yaratıyor. Fakat sağlıklı, diyet adı altında aldığımız pek çok ürünün içeriğinde şeker ve glikoz-fruktoz şurubu var. Canımız tatlı istediğin de şerbetli bir tatlı yerine bu tarz ürünler daha masum gelebiliyor. Tatlı ihtivasını karşılamak için ilk tercihimiz meyveler olmalı elbette fakat eğer diyet motivasyonunuzu yükselteceğini düşünüyorsanız tüketim sıklığı ve porsiyon miktarına dikkat ederek bu ürünleri de tüketebilirsiniz.

Bahsettiğimiz bu tarz ürünleri mucizevi ürün olarak görmek yaptığımız en yaygın hatalardan biri.. Her ne kadar piyasada mucizevi besin algısı oluşturulmaya çalışılsa da hiçbir besin mucizevi bir zayıflama sağlamaz. Hayatın her aşamasında olduğu gibi beslenme konusunda da kuracağımız denge önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Diyetisyen Işılay Kuş Ferizli

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x
Kapalı
Kapalı