Kurban bayramında nelere dikkat edelim? Merhabalar…

#ferizlide.com: Merhabalar…

Kurban bayramında nelere dikkat edelim?

Merhabalar…

Malumunuz Kurban Bayramı’na günler kaldı. Ben de Kurban Bayramı’nda beslenme ile ilgili yapılan hatalar, yapılması gerekenler ile ilgili bilgi vermek istedim sizlere.

Kurban Bayramı belki de yılın en çok et tüketilen zamanı. Konu et olunca pişirme yönteminden porsiyon miktarına kadar dikkat edilmesi gereken pek çok husus var. Gelin hep beraber sağlıklı bir Kurban Bayramı geçirebilmek için nelere dikkat etmeliyiz birkaç maddeyle özetleyelim;

· Eti tüketilecek hayvanın veteriner hekim kontrolünden geçmiş olmasına dikkat edin.

· Etler buzdolabında 0-2 derecede 3-5 gün; derin dondurucuda -18 derecede 3 ay saklanabilir. Sağlıklı bir şekilde tüketebilmek için depolama yöntemi ve sıcaklığına dikkat edin.

· Kurban etini 12-24 saat beklettikten sonra tüketmeye özen gösterin. Çünkü taze et 12-24 sat bekletilmiş ete göre daha serttir. Sert et tüketmek hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık veya ishale neden olabilir.

· İlla taze et tüketilecekse porsiyon miktarı göz önünde bulundurularak kısık ateşte, yağ ilave edilmeden uzun süre pişirilmesi sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

· Pişirme yöntemi olarak kızartma, kavurma yerine buğulama, ızgara, haşlama yöntemlerinin kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Mangal yapacaksanız ateş ile et arasındaki mesafenin 15-20 cm’den az olmamasına dikkat edin.

· Yine Kurban Bayramı’nda yapılan en önemli hatalardan biri sebze tüketiminin azalmasıdır. Öğünlerinize salata, zeytin yağlı sebze yemeği, tam tahıl ekmeği gibi posa kaynakları ekleyerek sindirim konusunda yaşayacağınız sıkıntıların önüne geçebilirsiniz.

· Kahvaltıda dahi et tüketebilen bir toplum olarak sağlığımız için etten ziyade peynir, yumurta, domates, salatalık gibi besinleri tüketerek sindirim problemlerini en aza indirgeyebilirsiniz.

· Yemeklerde gazlı içecekler yerine ayran veya kefir sağlıklı tercihler olacaktır.

· İkram olarak şerbetli tatlı, şeker, çikolata yerine sütlü tatlılar ve kuru meyveler daha sağlıklı seçenekler olacaktır. Unutmayın ki her gittiğiniz yerde ikram edilen şeyleri yemek zorunda değilsiniz. Sağlığınız için gerekirse ikramı geri çevirin ya da ev sahibinden daha küçük bir porsiyon rica edin.

· Özellikle yaz aylarına denk gelen bu bayramda dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de su tüketimi. İçtiğimiz çay ve kahvenin su yerine geçebileceğini düşünmek bu konuda yapılan en büyük hatalardan biri. Aksine fazla miktarda tüketilen çay ve kahve vücuttan su atımına neden olarak tüketmemiz gereken su miktarını arttırmakta. Bu nedenle çay-kahve tüketimi konusunda dikkatli olarak, günde 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.

· Gün içinde ne kadar aktif olursanız olun gün sonunda yapacağınız hafif tempolu bir yürüyüş iyi gelecektir.

Şimdiden Kurban Bayramı’nızı en içten dileklerimle kutlarım. Paylaşmanın, birlik olmanın tadına vardığınız bir bayram olmasını dilerim. İyi bayramlar 

Işılay

Ferizli

Abone Olun
Bildir
guest
3 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Mehmet yusuf
Mehmet yusuf
1 yıl önce

Elinize sağlık.
Unuttuğumuz, belkide önemsemediğimiz hususları bize tekrardan hatırlattığınız ve bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Işılay
Işılay
1 yıl önce
Yanıtla  Mehmet yusuf

Teşekkür ederim. Faydası dokunduysa ne mutlu bana.

Işılay
Işılay
1 yıl önce
Yanıtla  Mehmet yusuf

Teşekkür ederim. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
3
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x