Koşulsuz sevgi…

Sevmek; Yaradan'ın bize verdiği en büyük soyut nimet.

Koşulsuz sevgi…

Sevmek; Yaradan’ın bize verdiği en büyük soyut nimet.

Rabbimiz, biz aciz kullarını O’na dört dörtlük kulluk vazifelerimi yapamazken bile bizi seviyor bize aldığımız nefes başta olmak üzere sayısız nimetler veriyor.

Elhamdülillah. Peki koşulsuz sevgi derken evvel Allah sonra kimler gelir aklımıza… Annemiz babamız gelir. Çünkü onlar biz evlatlık vazifelerimizi yapamazsak da yine bizi sever, korur ve kollarlar.

Her şeyde istisnalar olduğu gibi bu konuda da elbette vardır.

Ama şöyle söyleyeyim sağlıklı düşünüldüğünde, insan, ancak bir psikolojik sebepten dolayı sevmekten geri kalır. Bu konuyu ayrı bir yazımda başka birgün dile getirmek istiyorum.

Evet… Hemen konuya dönüyorum.

Koşulsuz sevgi; yani hiç karşılık beklemeden iyi olabilmek, iyilik yapabilmek çoğumuz yapamayız, zor gelir bize. Şu bana, şunu şunu yaptı zamanında ya da şunu şunu yapmadı da ben niye iyilik yapayım deriz.

Ama ben öyle insanlar tanıdım ki yapılan iyilikler artık vefa denilecek kadar çok. İyi ki onlar var ve onlar sayesinde iyilik yeryüzünde oldukça insanlık ölmeyecek…

Biz insanlar bazen yaptığımız iyiliği yedi düvel duysun isteriz bir iyilik yaptığımızda diğer birine anlatırız. Övülmeyi takdir edilmeyi o kadar severiz ki bu yüzden söyleriz.

Halbuki insanı ancak yaratan severse kul mutlu olabilecek ama biz farkında olmadan, gaflete dalarak, bu dünyanın sonsuz olmadığını, elbet birgün unutulacağımızı, ne yazık ki unutuyoruz.

Oysa iyilik sevmekle başlar önce seni yaratanı bilir onu seversin, sonra O ‘nun rızasıyla seversin iyilik yapacak insan da yine O’ nun rızasını kazanmak dışında birşey beklememeli.

Ne demiş atalarımız; “sağ elin verdiğini sol elin görmesin” ama ne yazık ki biz duyurmadan yapamıyoruz. Ama duyurmadan iyilik yapanlar var vefakar insanlar var çok şükür.

Çok şükür komşusunun kapısına gidip bir tabak yemek götüren halini hattını soranlar var. Çok şükür hiç karşılık beklemeden bir anne mağdur iken bir anne şefkati ile çocuğuna bakanlar var.

Çok şükür insanın derdini dökebileceği güvendiği gözyaşını paylaştığı insanlar var. Çok şükür” insanlık henüz ölmemiş.” diyebileceğim çok daha şeyler var.

Ve iyiki o insanlar var çünkü koşulsuz sevginin iyiliği insanlığı getirdiğini öğreniyoruz. Hayatımızda o güzel kalpli insanların kıymetini bilelim iyi niyetleri asla suiistimal etmeyelim. Bizde iyileşmeye ve iyi olmaya bakalım.

Haftaya görüşmek ümidiyle hoşça kalın.

Şennur Karakoyun Ferizli 13. 12.2022

Abone Olun
Bildir
guest

8 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
SEVİLAY
SEVİLAY
3 ay önce

Her zamanki gibi çok güzel yazmışsınız.Şennur hanım her hafta yazılarınızı bekliyorum,başarılar harikasınız.

Şennur karakoyun
Şennur karakoyun
1 ay önce
Yanıtla  SEVİLAY

Çok teşekkür ederim

Gülistan
Gülistan
3 ay önce

Gerçekten de güzel sözlere dokunmussun. Abla insanoğlu herseyi övünmeyi çok severler . Yapılan iyilikleri göz arkasına atan çok kişiler var.

Şennur karakoyun
Şennur karakoyun
1 ay önce
Yanıtla  Gülistan

Çok teşekkür ederim

Özlem
Özlem
3 ay önce

Tebrik ederim
Çok güzel bir yazı olmuş..
Böyle güzel bakan güzel düşünen insanların güzel sözler dökülür kalemine..
Başarılarınız daim olsun🥀

Şennur karakoyun
Şennur karakoyun
1 ay önce
Yanıtla  Özlem

Çok teşekkür ederim

Esma
Esma
3 ay önce

O kadar güzel bır yazı ki içime dokundu yüreğine sağlık 👏 iyi insanlar iyi ki var ♥️

Şennur karakoyun
Şennur karakoyun
1 ay önce
Yanıtla  Esma

Çok teşekkür ediyorum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
8
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x