Kocaali Akçakoca Arası İl sınırı trafiğe kapatıldı

#ferizlide.com: Düzce ili Akçakoca ilçesi ve Cumayeri ilçesi ile Sakarya bağlantı yolları Kuzeyden kapatıldı.

Koronavirüs salgını sonrası alınan yeni tedbirler kapsamında Sakarya’nın da aralarında bulunduğu 30 büyükşehir ve Zonguldak’a araç giriş çıkışı yasaklandı.

Sakarya- Düzce Kuzey bağlantı yollarının tümü kapatıldı.

İlgili Makaleler

Bu minvalden olmak üzere Kocaali ilçesi Yanıksayvant Mah-Kızılüzüm Mah-Görele Mah. ile Düzce İli Cumayeri ilçesi bağlantı yolları geçici olarak molozlarla kapatıldı. Bağlantı yolları kamyonların getirdiği toprak ve kömürlerle trafiğe kapandı.

Yetkililer bu yolları kullanacak olan vatandaşlara da dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

VE YENİ KARARLAR

İl Hıfzısıhha Kurulu 03.04.2020 Tarih ve 2020/16 Nolu Kararı

VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE;

Toplum sağlığı ile kamu düzenini korumak ve virüsün yayılmasını engellemek adına önlemler ile ek tedbirlerin ele alındığı Vali Ahmet Hamdi Nayir’in başkanlığında olağanüstü toplanan Sakarya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 03.04.2020 tarih ve 2020/16 nolu kararı aşağıdaki şekildedir.

Vatandaşlarımızın sosyal izolasyona önem vermeleri ve alınan kararlara büyük hassasiyet göstermeleri salgının yayılımını önlemede büyük önem arz etmektedir.

T.C. SAKARYA VALİLİĞİ IL HIFZISIHHA KURULU KARARI

Karar No: 16

Karar Tarihi: 03/04/2020

İl Hıfzıssıhha Kurulu 03/04/2020 tarihinde Vali Ahmet Hamdi NAYİR Başkanlığında olağanüstü toplanmıştır.

Fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısı tüm Dünya’da hızlı şekilde yükselen Koronavirüs (Covid-19) salgınının, toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati derecede öneme haizdir.

Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda başta ilgili Bakanlıklar olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları tarafından birçok tedbir kararı alınmış ve uygulanmıştır.

Gelinen noktada Koronavirüs salgınının yayılım hızı göz önüne alındığında; ülke geneli için bugüne kadar alınan tedbirlere ilave olarak yeni tedbirlerin alınması, ek tedbirlerin planlanması/uygulanması gerektiği değerlendirilmiştir.

Bu amaçla;

1- İlimiz sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durdurulacaktır.

2- İlimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca ilimizde kalmaları esas olacaktır.

3- İlimizde aşağıda belirtilen durumlarda giriş/çıkışlara izin verilecektir.

a-) Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Belirtilen amaçlarla ilimize giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar ilimizden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan ilimize giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar.

b-) Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların ilimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları ilimiz sınırları içinde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.

c-) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile ilimize giriş/çıkış yapabileceklerdir.

d-) Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda ilimize giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.

e-) Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş çıkış yapabileceklerdir.

4- Sakarya ili genelinde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat 24:00’den itibaren geçici olarak yasaklanmıştır.

5- İlimiz genelinde pazar yeri, market vb. işyerleri ile toplu olarak çalışılan işyerlerine vatandaşlarımız ve çalışanlar maske ile gireceklerdir. Market girişlerinde el dezenfektanı bulundurulması zorunludur. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerli olacaktır. Uygulamanın takibinden belirtilen işyerlerinde işyeri sahibi; pazar yerinde ise belediyeler sorumlu olup gerektiğinde girişlerde vatandaşlara maske sağlayacaklardır.

6- İlimiz genelinde meydanlarda sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşlarımızın ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürümelerine dikkat çekilecektir.

7- Marketler ve her türlü satış yerleri tarafından, insan hareketliliği ve kalabalığına yol açarak sosyal mesafe tedbirini bozan her türlü ucuzluk/ satış kampanyası vb. adı altındaki faaliyetler yasaklanmıştır.

8- Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında bulunan yurt dışı temaslıların izolasyon süresi bitince söz konusu yurtlar başka amaçla kullanılmayıp, sağlık müdürlüğüne tahsis edilecektir.

9- Kamu personellerinden idari izinli olanların (Engelli, Gebe, Kronik rahatsızlığı vb. nedenlerle) izin dönemlerinde bulaş riskini engellemek ve kendi sağlıklarını korumak adına ikametgah dışına çıkmayacaktır. Aykırı davrananlar hakkında gerekli idari ve diğer yaptırımlar uygulanacaktır.

10- Toplu ulaşım araçlarında (özel halk otobüsleri ve dahil) izolasyon amacıyla taşıma kapasitesi düşürüldüğünden ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için ilgili kurumlar tarafından ek sefer ya da ulaşım aracı tahsis edilecektir. Toplu taşım araçlarına binen tüm vatandaşlar maske takacaktır. Özel Halk Otobüslerinin bu dönemde seferden çekilmelerine izin verilmeyecektir.

11- İlimizde bulunan devremülkusulü ile çalışan kaplıca ve termal tesis gibi işletmelerde hak sahiplerinin dışında başka kişilere kiralama usulü konaklama imkanı verilmeyecek, bu tesislerde konaklayanlar için maske takma ve sosyal izolasyon kurallarına uyulacaktır.

12- Sağlık tesislerine başvuran tüm vatandaşlarımız maske takmak zorundadır. Maske temini ve dağıtımı konusunda Büyükşehir Belediyesi destek verecektir.

13- Dışarıdan yemek temini yasak olan özellikle askeri kışlalara paket servisi yapılması ve kışla civarında açıkta gıda satışı yasaktır.

14- OSGB firmalarında ve işletmelerdeki iş yeri hekimleri, aktif olarak görev yapmayan, süreçten dolayı boşta bulunan sağlık personelleri başta gönüllülük esasına göre Sağlık Müdürlüğü emrine görevlendirilebilecektir.

15- Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak olup, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.

Diğer yandan;

16- 01.04.2020 tarih ve 14 sayılı İl Umumi Hıfzısıhha Kurulunun 8. Maddesindeki “TYP kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlarda çalışan temizlik personelleri 01.04.2020 tarihinden itibaren, il genelindeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının temizliğ

çalışmak üzere Sağlık Müdürlüğü emrine görevlendirilebilecektir.” ifadesine aynı tarihten geçerli olmak üzere “güvenlik personelleri” de eklenmiştir.

1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir.

#ferizlide.com:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu