Kişisel Verilerin Korunması Kanunun

#ferizlide.com

Vali Balkanlıoğlu, “Kişisel Verilerin Korunması Kanunun Uygulanması” Konulu Panele Katıldı

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir’in moderatörlüğünde, Daire Başkanlarının konuşmacı olduğu “6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunun Uygulanması” konulu panele katıldı.

İlimizde düzenlenen programa Vali Balkanlıoğlu ile KVKK Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir’in yanı sıra; Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İl Emniyet Müdür Vekili Cengiz Danışan, İlçe Belediye Başkanları, Akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Panelde bir konuşma yapan, farkında olarak veya olmayarak kendimizi, özelimizi ilgilendiren birçok sırlarımız olduğunu ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Zaaflarımız ve çok geniş arkadaş çevremiz olduğundan birçok açıdan dijital kuşatma altındayız. İnternette sitelere giriyoruz, birçok yere abone oluyoruz, müracaat ediyoruz. Buralarda bizlere sorular soruluyor, verilerimizi paylaşıyoruz. Özellikle bizim gibi kritik görevler yapan kamu yöneticileri de bazen sokakta gezerken tanımadığımız kişilerin isteği üzerine fotoğraf çektiriyoruz. Ama kişi bunu ne amaçla istiyor ve nerede kullanacak bilmiyoruz, bize de doğal olarak sormuyor. O şahsın kim olduğunu bilemeyebiliyoruz. Aranan bir suçlu da olabilir, kötü niyetli bir kişi de. Ayrıca çektirdiği fotoğrafı ‘Valiyle samimi pozlar’ adı altında paylaşabiliyor.

Cep telefonumuzda bazı uygulamaları kullanabilmek için konum erişim izni vermeye mecbur kalabiliyoruz fakat bu sayede nerelere gittiğimizi takip edebiliyorlar. Birtakım sosyal medya aboneliklerimizde arkadaş edindiklerimiz, bizi arkadaş olarak ekleyenler, yediğimiz yemekler, kişisel zaaflarımız, sevdiğimiz ve sevmediğiniz her şey var. Mesela eşimiz bize mesaj göndererek ayakkabı, elbise gibi bazı özel isteklerde bulunuyor burada marka, model belirttiğinde tüketici eğilimlerini bile belirleyebiliyorlar. Bunların bazıları belki bize zarar vermiyor ama birçoğu da yararlı değil aslında İstikbalimizi bile karartan durumlar var. Aslında Kur’an-ı Kerim’de ayet var; ‘Hiç kimse diğerinin kusurunu araştırmasın’ ayrıca, ‘Ya Rabbi bizi günahlarımızı açıkça milletin önünde teşhir ederek kıyamet günü rezil etme’ diye ayetler var. Yani bazı şeyler Allah ile kul arasındadır.

İşte bu gibi meselelerde müracaat edilerek uygunsuz işlem yapmaya kalkan kurum ve kişilere yerine göre ağır cezalar verecek, sistemin açığını kapatacak bir kurula çok ihtiyaç vardı. Batı

bunu çok önceleri yapmış, biz Allah’a şükür geç de olsa yaptık. Böyle bir kurulun varlığından haberdar değildik, ne iş yapar, nasıl müracaat ve şikayet edilir bilmiyorduk.

Burada olan arkadaşlarımızın her biri de önemli makam ve mevki sahipleri, çevresi olan, kurumların başındaki kişiler, yani bir nevi Sakarya burada denilebilir. Kurul Başkanımızın ve panelistlerimizin açıklayacağı hususlar son derece önemli bunu da gittiğimiz yerlerde söylemekte sayısız fayda var. Ben anayasa profesörü olan Başkanımıza böyle bir davetimize icabet ettiği, bizleri bilgilendirme lütfunda bulundukları için kendisine, kurul üyelerine ve kurum çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kurum Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir’in moderatörlüğünü yaptığı panelde Daire Başkanları Demet Aslaner Keklikkıran, Tuba Kendir Tunalı,Mustafa Erbilli, katılımcılara 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunun uygulanması hakkında bilgiler vererek, kişisel veri ve önemi ile veri paylaşımında yasal haklar konularında sunumlar yaptı.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x