Kent Şurası’nın 84’üncü kez toplandı

#ferizlide.com

İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, şehrin yönetimini, insan vücuduna benzeterek, “Bir şehrin yönetimi, insanın beynine benzer. Eğer yönetimde bir sıkıntı olursa, vücut bazen felç olur. Sakarya 25 senedir devam eden yönetim anlayışı yüzünden bugün komadadır” diye konuştu.

Kent Şurası

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, Adapazarı Belediye Başkan adayı Dr. Aydoğan Arslan, Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Şahindur, Sakarya Kent Şurası’nın 84’üncü toplantısına katılarak, şura üyeleriyle sohbet ettiler.

Sakarya’nın problemleri kangren olmuş

Toplantıda bir konuşma yapan İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm.Dr. Cihan Kolip, birkaç gün içinde projelerini kamuoyuna açıklayacaklarını ifade ederek, “Projelerin temelinde şu yatıyor. Sakarya’nın 25 yıllık yönetim anlayışını değiştireceğiz. Çünkü bir şehrin yönetimi insan beynine benziyor. Eğer yönetimde bir sıkıntı olursa, vücut bazen felç olur. Sakarya 25 senedir devam eden yönetim anlayışı yüzünden bugün komadadır. Ve artık uzun süredir çözülemeyen problemleri kangren olmuştur” dedi.

Önceliğimiz depreme hazırlık

Sakarya’da ilk olarak nereden başlayacaksınız sorusuna cevap veren Uzm. Dr. Cihan Kolip, “Kesinlikle düşünmeden Depreme hazırlık diyebilirim. Çünkü bu konuda maalesef Sakarya’da 20 senede hiçbir şey yapılmadı. Bilim adamları ve ilgili STK’ların raporlarına göre, Sakarya’da çok acil çözüm bulunması gereken 10 bin bina var. Bu binalardaki 40 bin hanede yaklaşık 160 bin kişi yaşıyor. 160 bin vatandaşımızın hayatı ciddi olarak tehlike altında. Bir belediye yönetiminin birinci görevi, vatandaşlarının can güvenliğini sağlamaktır. Önceliğimiz depreme hazırlık. Bunun için de yöntemimiz, ada bazlı ‘kentsel dönüşüm projeleri’ olacaktır.” diye konuştu.

Çözüm: Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm projeleri fikrine Sakaryalıların bugüne kadar mesafeli yaklaştığını ifade eden Uzm. Dr. Cihan Kolip, “Çünkü vatandaşımız belediyeye güvenmiyor. Çünkü ‘ver elini’ mantığı güdülmüş. Vatandaştan bir şeyler almak üzerine kentsel dönüşüm mü olur. Biz diyeceğiz ki; ‘Alın elimizi’.. Belediyenin tüm imkanları ile vatandaşımızın lehine olacak şekilde, altyapısı son derece modern, kendi elektriğini dahi üretecek seviyede akıllı binalar üreteceğiz.” dedi.

Adapazarı’na özgü mimari olmalı

Toplantıda daha sonra söz alan İYİ Parti Adapazarı Belediye Başkan adayı Dr. Aydoğan Arslan ise Adapazarı’nın kendisine özgü bir mimari tarzı olması gerektiğini savundu. Dr. Arslan, “Bunun dünyada çeşitli örnekleri var. Örneğin Kudüs’te kimse kendi kafasına göre mimari çizgilerle bina yapamıyor. Bazı şartları var. Adapazarı’nda da kendi kimliğine özgü mimari tarzlar geliştirilmelidir” diye konuştu.

Adapazarı’nda bazı köylerde lağım suları sokaklara akıyor

Bir soru üzerinde Adapazarı’nda tarım arazilerinin çok geniş yer tuttuğunu ifade eden Dr. Arslan, “şehrimizdeki en yaygın tarım arazilerinin olduğu ilçelerinden biri Adapazarı’dır. Çok sayıda adı mahalle olan köylerimiz var. Fakat şimdi size lağım sularının sokaklardan akan

Adapazarı’na bağlı köylerimiz var desem inanır mısınız bana. Kendi gözümle görmeseydim ben de inanmazdım. Ama maalesef böyle köylerimiz var. Daha 34 köyümüzün imarı yapılmamış. Kırsal bölgelerimize neredeyse hiç hizmet gitmemiş” diye konuştu.

Milletvekili Dikbayır, “Bizi çalıştırın”

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ise Kent Şurası’nda birbirinden önemli isimlerin olduğunu ve çok önemsediklerini ifade ederek, “Başkan adaylarımız samimi olarak şehri sizlerle birlikte yönetmek istediklerini ifade ettiler. Bizler de diyoruz ki, gerçekten bu şehri, Türkiye’yi birlikte yönetelim. Ben Sakarya milletvekili olarak Sakarya’nın sorunlarını Meclis’te sonuna kadar dile getirmeye çalışıyoruz. Sizler de sorunlarınızı bize iletin. Bize destek olun, bizi çalıştırın. Ben Sakarya’nın hakkını daha güçlü şekilde Ankara’da dile getireyim” dedi.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x