Kaynarca ve Ferizli’nin 23 Köyü Tehlikede

#ferizlide.com

kaynarcahaber.com’un haberine göre, “İstanbul Kaynarca’nın 10 köyünü daha yutuyor!” Ferizli’nin beş mahallesini MEGA, Karma OSB yapmak için bütün iştahlar kabarmışken aynı istikamette Kaynarca’ya kötü haber bu kez baraj için geldi.

İstanbul’un hayatı için Sakarya’nın ömrü heder ediliyor. Gerek osb, gerekse baraj adı altında Ferizli ve Kaynarcanın 23 köyü iptal ve yok edilmeyle karşı karşıya.

Bu durumda acı olan ise kimsenin sesinin çıkmaması. Bu bölgede yıllardan beri onca arazinin neden el değiştirdiği ve değişmeye devam ettiği anlaşılsa da; marketle kredi kartı arasında rehin kalan vatandaştan çit çıkmıyor. Siyasetçiler ise rehin durumdalar!

kaynarcahaber.com haberin verdiği haber şöyle:

“İstanbul Kaynarca’nın 10 köyünü daha yutuyor! DS. 14. Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanan baraj projesinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı.

Kemerdere Barajı tamamlandığında Kaynarca’nın İmamlar, Uzakkışla, Turnalı, Cebek, Küçükkışla, Kızılcaali, Ziamet, Ortaköy, Arifağa, Sarıbeyli; Ferizli’nin de Sarıahmetler ve Hocaoğlu mahalleleri olmak üzere sular altında kalacak iddiaları vatandaşı korkutuyor. Vatandaşlar tedirgin! İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla Devlet Su İşleri tarafından Kaynarca ve Ferizli arasındaki Fuatköprü Deresi üzerinde yapılması planlanan ‘Kemerdere Barajı’ için ÇED süreci başladı.

Yapılacak olan bu barajın Acarlar Longozu’na büyük zarar vereceği iddia ediliyor. DS. 14. Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanan baraj projesinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı. Kemerde Barajı tamamlandığında Kaynarca’nın İmamlar, Uzakkışla, Turnalı, Cebek, Küçükkışla, Kızılcaali, Ziamet, Ortaköy, Arifağa, Sarıbeyli; Ferizli’nin de Sarıahmetler ve Hocaoğlu mahalleleri olmak üzere sular altında kalacak.

ÇED sürecinin başlaması ile bölge halkında tedirginlik başladı. İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması için planlanan bir diğer baraj projesi olan Kaynarca ile Kandıra arasındaki ‘Yırtmaçdere Barajı’ için ise daha önce ÇED süreci başlatılmış, iki ilçedeki ÇED toplantılarının yapılamamasına rağmen bakanlık projeye onay vermişti.

Kemerdere ve Yırtmaçdere Barajlarının kurulacağı derelerin Acarlar Longozunu beslemesinden dolayı, longozun büyük zarar göreceği iddia ediliyor.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 İzleyiciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
2 Yorum yazarları
Sevim MalatyaKemal Arı Son yorum yazarları
  Abone Olun  
en yeniler eskiler beğenilenler
Bildir
Kemal Arı
Ziyaretçi
Kemal Arı

Eyvahlar olsun bizim köy de mi gidiyor yaa.

Sevim Malatya
Ziyaretçi
Sevim Malatya

Verimli topraklar ne olursa olsun sahip çıkın torunlarınıza acıyın. Asla izin vermeyin. Sonra başınızı taşa vurursunuz. Geç olmadan birlik olun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı