Katliamı önleyen karar

#ferizlide.com: Geyve Akıncı bölgesinde faaliyet gösteren taş ocağının "kapasite artırımı" talebi, doğaseverlerin açtığı dava ile red edildi. Hukuk zaferini yaptıkları açıklamayla duyuran doğaseverler,"Bu kararla 20 bin ağaç, 17 memeli, 112 kanatlı hayvan türü ve bin 500 bitki türü katliamdan kurtuldu." ifadeleri yer aldı

Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği, Geyve Akıncı bölgesinde faaliyet gösteren taş ocağıyla ilgili bir açıklama yayınladı.
Başkan Kamuran Tan’ın dernek adına yaptığı bu açıklamada, taş ocağının kapasite artırımı için yaptığı başvurunun açılan dava üzerine ret edildiği belirtildi.
20 BBİN AĞAÇ, HAYVAN TÜRLERİ
Açıklamada, Sakarya 2. İdare Mahkemesi’nde açılan bu davanın bölge halkı lehine sonuçlanmasının büyük bir doğa katliamının önüne geçtiğine dikkat çekildi.
Bu kararla birlikte Geyve Akıncı bölgesinde 575 bin metrekarelik arazi açma talebinin red edilerek 20 bin ağaç, 17 memeli hayvan türü, 112 kanatlı hayvan türü ve bin 500 bitki türünün katledilmesinin önüne geçildiği kaydedildi.
VERDİĞİ ZARARLAR
“Geyve Boğazı Çatırdıyor” başlığıyla yayınlanan açıklamada taş ocağının bölgeye verdiği zararlar,”Taş ocağı deremizi kirletti.Ekosistemi,yaban hayatı, insan hayatını tehdit etmekte.Ocakta yapılan patlatmalar nedeniyle ocağın yakınındaki D-650 karayoluna, Akıncı Köyüne taş parçaları yağıyor.Ocak, Nato Boru Hattına ve Yüksek Gerilim Hatlarına çok daha yakın olduğu için Akıncı sakinlerinin patlatmalar nedeniyle can güvenliği tehdit altında. Ağaçlar, meyve bahçeleri kurudu. Beşiktaş deresi hafriyat ve moloz dolu.Dere yok olmaya yüz tuttu.” şeklinde ifade edildi.
YÜZYILLAR SÜRECEKTİ
Açıklamada ayrıca, bu talebin onanması halinde bölgede yapılan alan açma çalışmasıyla katledilen canlı türünün eski haline gelmesinin yüzyıllar süreceği belirtilerek, “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararının iptali ile bölgede Dak Piliç San ve Tic Ltd Şti tarafından 575000 m2 alan açmak için kesilmesi planlanan 20 bin ağaç ile taş ocağı faaliyetinden %100 etkilenecek olan 17 değişik memeli hayvan, 112 değişik tür kanatlı hayvan ve 1500 değişik tür bitki kurtulmuştur. Aksi halde 20 bin ağacın kesilmesi, orman ekosistemi için bir felaket anlamına gelmekte olup, kesilen ağaçların ve bu bölgede bulunan 17 değişik memeli hayvan, 112 değişik tür kanatlı hayvan, 1500 değişik tür bitki çeşitliliğinin yok olmasıyla birlikte orman içerisinde yaşayan tüm canlıların eski haline gelebilmesi için yüzyıllar gerekecekti.” ifadeleriner yer verildi.

AÇIKLAMANIN TAMAMI ŞÖYLE

Geyve Akıncı Mahallesi sakinleri olarak, bir süredir Geyve Boğaz’ında yürütülen, taş ocağı faaliyetinden dolayı çok zarar görmekteyiz.Mevcut Dak Piliç San ve Tic Ltd Şti’ye ait Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme tesisi; doğaya, insanlara, yabani hayata, ağaçlara, bitkilere, oksijene ve her türlü canlının yaşamsal ihtiyacı oksijene, zarar veriyor. Bu nedenle, firmanın yürüttüğü faaliyetlerin yasaya uygun olup olmadığı konusunda Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği olarak, Sakarya Barosu Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyon’undan ve değerli Çevreci Profesörlerden destek alarak bir araştırma başladık. Bunu doğaya ve gelecek nesillere karşı görevimiz olarak benimsedik.

Neler Yaptık? Hukuki Süreçte Neler Oldu? Önceliğimiz gelecek neslimiz evlatlarımız. Taş ocağının tozlarından dolayı astım hastası hepsi.Yörede tarım ve hayvancılık artık bitti sayabilirsiniz.Dinamit patlatılarak yürütülen faaliyetler ve ocağın oluşturduğu toz bulutu tüm yaşamımızı altüst etmiş durumda. Ruhsat iptal edilsin istedik.

MİGEM’e Başvuru Yaptık: Önce “işletme ruhsatının iptali” ile “faaliyetlerinin durdurulması” istemiyle 05.04.2017 tarihinde Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne yaptığımız başvuru yaptık, reddedildi.Vazgeçmedik Davamız Danıştay’da: Sakarya İli Geyve İlçesi Akıncılar Mahalesi Beşiktaş deresi üzerinde kurulu olan, Dak Piliç San. ve Tic.Ltd.Şti’ye ait Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme tesisinin ruhsat iptali için açtığımız davamız, Danıştay aşamasında olup, henüz sonuçlanmamıştır.

FİRMANIN KAPASİTESİNİ ARTTIRMAK İÇİN YAPTIĞI BAŞVURUYU  İPTAL ETTİRDİK !

20 BİN AĞAÇ KURTULDU ! GELECEĞİMİZ KURTULDU! EVLATLARIMIZ NEFES ALABİLECEK!

“Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı Kesin Olarak İptal Edildi Ruhsat iptali ve faaliyeti durdurma talepli davamız yüksek mahkemede sürerken, Dak Piliç San ve Tic Ltd Şti kapasite artırımı talebinde bulundu.Çevre Şehircilik Bakanlığı, Kumtaşı Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Kapasitesinin arttırılması için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu“ kararı verdi. Bunun üzerine Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Olarak, Sakarya Barosu Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyonu’nun da desteğiyle verilen bu kararın kaldırılması talebiyle Sakarya 2.İdare Mahkemesi 2018/145 Esas sayılı dosya ile dava açtık

Mahkeme, menfaat olmadığı gerekçesiyle reddettiyse de;  Sakarya Barosu Çevre Kent ve İmar Hukuku Komisyonu, bizi yalnız bırakmadı. Derneğin haklı davasının yanında oldu,davanın tüm süreçlerini bizimle birlikte yakından takip etti.

TAŞ OCAĞININ  VERDİĞİ ZARARLAR NELER Taş ocağı deremizi kirletti.Ekosistemi,yaban hayatı, insan hayatını tehdit etmekte.Ocakta yapılan patlatmalar nedeniyle ocağın yakınındaki D-650 karayoluna, Akıncı Köyüne taş parçaları yağıyor.Ocak, Nato Boru Hattına ve Yüksek Gerilim Hatlarına çok daha yakın olduğu için Akıncı sakinlerinin patlatmalar nedeniyle can güvenliği tehdit altında. Ağaçlar, meyve bahçeleri kurudu. Beşiktaş deresi hafriyat ve moloz dolu.Dere yok olmaya yüz tuttu.

Dak Piliç San ve Tic Ltdi Şti firmasının, hali hazırda ruhsatı mevcut alanda yürüttüğü faaliyetleri bölgedeki her türlü canlıya, çevreye, ağaca, suya, insana, yaban hayvanlarına fazlasıyla zarar veriyorken, bir de kapasitesini arttırarak çok daha geniş bir alanda faaliyetlerde bulunması demek,  geri dönüşü mümkün olmayan çok daha büyük zararlar doğuracağı anlamına gelmekteydi. Tüm bu nedenlerle  “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu“ kararının iptali Geyve Boğazının bugünü ve geleceği için oldukça önem arz etmekteydi.

Mahkemeler Bu Sefer Halkın Haklılığını Gördü:Sakarya 2. İdare Mahkemesi 2018/145 Esas sayılı dosyada davamızı kabul ederek “Çevresel Etki Değerlendirmesi  Olumlu“  kararı İptal edilmiştir.   Danıştay 6. Daire Başkanlığı 2019/15293 Esas ve 2019/8139 sayılı kararı ile bu başvuruları reddederek Sakarya 2. İdare Mahkemesinin 2018/145Esas sayılı dosyasının kararını  kesin olarak onamıştır.

Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararının iptali ile bölgede Dak Piliç San ve Tic Ltd Şti tarafından 575000 m2 alan açmak için kesilmesi planlanan 20 bin ağaç ile taş ocağı faaliyetinden %100 etkilenecek olan 17 değişik memeli hayvan, 112 değişik tür kanatlı hayvan ve 1500 değişik tür bitki kurtulmuştur. Aksi halde 20 bin ağacın kesilmesi, orman ekosistemi için bir felaket anlamına gelmekte olup, kesilen ağaçların ve bu bölgede bulunan 17 değişik memeli hayvan, 112 değişik tür kanatlı hayvan, 1500 değişik tür bitki çeşitliliğinin yok olmasıyla birlikte orman içerisinde yaşayan tüm canlıların eski haline gelebilmesi için yüzyıllar gerekecekti.

Bu kararla artık; Dak Piliç San ve Tic Ltd Şti kapasite arttırımı yapamayacak.Bu da ruhsatın iptali anlamına gelmektedir.  Dak Piliç San ve Tic Ltd Şti’nin işletme ruhsatı henüz iptal edilmemiş olsa da, inanıyoruz ki üst mahkemece bu kararı da verecektir. Firmanın ruhsat alanı içerisinde mevcut kaynaklarının tükenmeye yüz tutmuş olması, “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararının İptali” ile kapasite artışının önünü kesin olarak kesmiş olduğundan, firmanın faaliyetlerinin sonunu mecburen getirecektir. Aynı alanda çalışmaya devam etmeleri durumunda, dağın içerisine doğru daha fazla ilerlemeleri gerekeceğinden, hem işçiler için risk
artacak hem de heyelan ve toprak kayması riski çok daha artacaktır. Neticede firmanın bu bölgede çalışması doğa tarafından engellenecektir. Kazanmış olduğumuz davanın doğa için bir zafer olduğuna inançla, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakabilmek adına çalışmalarımıza devam edeceğimizi belirterek çevre konusundaki farkındalığın gün geçtikte artmasını diliyoruz.Bize bu yolda destek olan Sakarya Barosu Çevre Ve İmar Hukuku Komisyonu’na,Çevre duyarlılığı taşıyan akademisyenlerimize Akıncı Mahallesi sakinleri olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu