Karasu’lu vaizin sözleri Türkiye gündemi oldu

#ferizlide.com

Karasu’da Vaiz Aksoy, “Kadınla tokalaşmak şehir adedi oldu” diyerek, kadın eli sıkmanın ‘caiz olmadığını’ savundu.

Aksoy, “İslam reflekslerimizi kaybetmemiz gerekiyor” diyerek, mecbur kalmadıkça kadınlarla tokalaşılmamasını istedi.

Kadın-erkek tokalaşmasının, özellikle şehirlerde adet haline geldiğini, söyleyen Vaiz Muammer Aksoy, yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, “Bir Müslüman erkek, meşru bir durum ortaya çıkmadıkça Müslüman ya da gayrimüslim kadınlarla el sıkışmaz. Dolayısıyla günümüz İslam alimleri, keyfiyet olmadığı müddetçe, bir zaruret durumunda buna cevaz vermiştir. Ancak genel pencereden bakıldığında bir erkekle bir kadının tokalaşması caiz değil. İslami reflekslerimizi kaybetmemiz gerekiyor” dedi.

“KARAMAN’IN FETVASINA GÖRE KONUŞTUM”

Sözcü’de yer alan habere göre, Aksoy, SÖZCÜ’nün konuyla ilgili sorusu üzerine, “Ben Diyanet’in sayfasındaki fetvasıyla Hayrettin Karaman’ın sayfasındaki fetvalardan yola çıktım. Onlara dayanarak bunu söyledim” dedi.

Aksoy’un kaynak gösterdiği Hayrettin Karaman’ın “el sıkışma fetvasında, “mecbur kalırsan, bir bez sıkıyor gibi kadının elini sıkabilirsin” deniliyor. Karaman’ın görüşü şöyle:

“BEZE DOKUNUR GİBİ KADIN ELİ SIKIN”

“Günümüzde özellikle şehirlerde ve özel durumlarda kadınlarla erkekler de el sıkışıyorlar, bu âdet haline gelmiş durumda, Müslüman bir erkek henüz kendini anlatamadığı bir ortamda elini geri çekerse bundan –İslam’ın da istemediği- bir dizi problem çıkabiliyor. Bir Müslüman erkek, yukarıdaki şekilde gerekli hale gelmedikçe -Müslüman olsun, gayr-i müslim olsun- bayanlarla el sıkışmaz. Ama bayanın elini sıkmadığında daha önemli bir zarar sözkonusu olduğunda, beze dokunuyormuş gibi -böyle bir duygu içinde- kadının elini sıkabilir.” Sözcü

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x