Karasu’da adım atılacak yer kalmadı

#ferizlide.com

Karasu ilçesinde bayram tatilinde nüfus 10 katına çıkarak yaklaşık 650 bine ulaştı.

Marketler, fırınlar yetersiz kalırken hastaneye 2 günde kusma, mide bulantısı ve güneş çarpması şikayetiyle 3 bin 362 kişi başvurdu
SAKARYA’nın tatil beldesi Karasu İlçesinde Kurban Bayramı tatilinde daha önce görülmemiş bir yoğunluk yaşanıyor. İstanbul, Kocaeli, Bolu, Düzce gibi civar iller ve Türkiye genelinden binlerce tatilci tatil için Karasu ilçesine geldi.
İlçede 65 bin olan nüfus, bayram tatili sürecinde 10 katına çıkarak 650 bine yaklaştı. İlçedeki otel, pansiyon, apart ve günlük kiralık dairelerin tamamı doldu.
Tatile gelen binlerce vatandaş akın edince bakkal, market, eczane ve fırınlar yetersiz kalırken ilçe hastanesindeki acil servis adeta alarm verdi.
Bayramın son 2 gününde 3 bin 362 kişi kusma, ishal, mide bulantısı, güneş çarpması şikayetiyle acil servislere başvurdu.
Hastanede personel yetersiz kalınca kent merkezinden 4 doktor destek olarak ilçe hastanesinde görevlendirildi.
Günlük nüfusun 700 bin ile 1 milyon arasında değiştiğini söyleyen Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, dünyadaki en güzel kumsalın Karasu’da olduğunu belirterek, “Karasu Sakarya’nın turizmde ve Türkiye’ye ve dünyaya açılan kapısı konumunda. Yaz aylarında özellikle bayram tatilinin 9 güne çıkmasıyla çok yoğun bir sezon yaşamaktayız. Normal nüfusumuz 60 binken 1 milyona yakın kişiyi Karasu’da ağırlamaya çalışıyoruz. 60 bine yakın kişinin parasıyla bu kadar kişiye hizmet vermeye çalışıyoruz. Tatilclerin burada rahat yaşamaları için, rahat tatil yapabilmeleri için, güneşlenmeleri için kumsalda elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. 24 saat esaslı çalışıyoruz. 700 ile 1 milyon arasında değişiyor nüfusumuz. Zor oluyor, özellikle marketlerde ilk günlerde gıda maddesi kalmıyor, bunun yanında fırınlarda ekmek kalmıyor. Bunun tedbirlerini tabi alıyoruz. Tatilin 9 gün olması bir de büyük metropoller İstanbul’a yakın olmamız. 2 saatte vatnadaşımız Karasu’ya geliyor, 10 saatte 15 saatte Antalya’ya gitmek yerine. 25 bine yakın yazlık konutumuz var. İnsanlar bir de işi olduğunda ailesini, çoluk çocuğunu burada bırakıyor. Güvenlik bir yer Karasu. Hafta içi işine gidiyor, haftasonu tatiline gidiyor. Özellikle 10 kilometre şehir merkezinde 40 kilometre de ilçe genelinde sahili var, eşsiz bir güzellikte kumsalımız var. Belki dünyanın en güzel kumsalı burada. Gezilip görülmesi gereken yerler var, tek parça halinde dünyanın en uzun longozu burada. Orman Bakanlığımız da şimdi burada bir proje başlatıyor. İnşallah bu da olursa gelecek yılda Karasu’nun nüfusu milyonları aşacak diye düşünüyorum. Her yer dolu oteller pansiyonlar apartlar dolu, sabah erken gelseydiniz kumda yatan insanları görebilirdiniz” dedi.
Başkan İspiroğlu, 2 günde 3 bin 362 kişinin benzer şikayetlerle hastaneye başvurmasıyla ilgili ise, “Hastaneye başvuran vatandaşların durumu içme sularından veya gıdalardan kaynaklanan bir şey değil. Yazlıkçı geldiği zaman 3-5 saat hem güneşte hem 3 5 saat suda kalıyor, bu bunları olumsuz etkiliyor. Birden güneşe çıktığınız zaman, birden 4 5 saat suda kaldığınız zaman yada havuzda kaldığı zaman tabiki rahatsızlanıyorlar. 1 milyon nüfuslu yerde bin kişinin 2 bin kişinin hastaneye gitmesi de normal diye düşünüyorum. Dün Sağlık İL Müdürümüz 6 7 saat burada kaldı. Bu konuarı görüştük yani sağlıkla ilgili sularla ilgili herhangi bir şey yok. İnsanların birden hem güneşe çıkmaı hem de uzun süre suda kalmasından kaynaklanan olaylar. 4 tane pratisyen ve 1 tane uzman doktor destek geldi. Başhekimimiz de burada ayrılmadı buradan. ” diye konuştu.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Cankurtaran Grup Amiri Şaban Küçüksman insanların bayram tatilinde “denize girmeyin” şeklindeki uyarıları dikkate almadıklarını ifade ederek şöyle dedi: “52 personel 30 cankurtaran kulesinde 7 adet jetski adet zoryak bot kurtarma araçlarımızla gönüllü arkadaşlarla birlikte çalışmalarımıza başladık. Görev saat içinde çok az kaybımız var 1 kişi, görev alanı dışında ise şu ana kadar 5 kişi toplamda hayatını kaybetti. Bunlardan 1’i sabah erken saatte cankurtaranlar göreve başlamadan suya girmiş, bir tanesi de akıntıya kapılmış çocuklarını arkadaşlar kurtarmış kendilerine ulaşamamış diğer arkadaşlarımız yüzme alanlarının dışında tamamen boğuldu. Bugüne kadar yaşadığımız boğulma vakalarında biliyosunuz yanımızda UMKE ekibi var. Kumsalda deniz kıyısında müdahale ediyoruz. Yaklaşık 486 vatandaşımızı hastaneye sevk ettik bunların bir kısmını 24 saat aynı zamanda takip ediyoruz. Her yıl nüfsu artıyor tatil sezonunda, Haziran Temmuz aylarında normalde artışımız ama bayram tatili girince Ağustos ayında bu 500 binin üzerine çıktı. Kumsalda yer kalmıyor zaman zaman. Vatandaşımız uyarılarımızı şu anlamda dikkate almıyor, bir kaç günlük tatile geldiklerini söylüyorlar bu bir kaç günlük tatilde de sadece suya girmek istediklerini söylüyorlar, sudaki çeken akıntıdan bilgileri olmadığı için sürekli personelimiz uyarıyor.”
Tatil bölgesinde yoğunluğun Eylül ayı sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x