Karasu Demiryolu Etüt Projeleri Tamamlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Eski stadın yeri Millet Bahçesi olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Demokrasi Meydanındaki mitingde eski Atatürk Stadyumu arsası için müjde verdi.

İlgili Makaleler

Erdoğan, Sakarya’ya gelmeden önce konuyla ilgili TOKİ Başkanı ile görüştüğünü ve arsayı satın alan Şen Piliç’e başka bir yerden arsa verileceğini söyledi.

Erdoğan şunları söyledi

“Eski stadın yerini millet bahçesi yapıyoruz.
Bugün TOKİ ile de görüştüm. Burayı satın alan arkadaşla gerek belediye başkanımız gerekse TOKİ başkanımız konuşarak başka bir yerden verecekler. İngiltere’de Hyde Parkı varsa, Sakarya’da da Millet Bahçesi olacak. Şimdi size bir müjde veriyorum. Eski stadın yerini millet bahçesi yapıyoruz. TOKİ, orayla ilgili bir satış akdi yapmış. Fakat bugün TOKİ ile de görüştüm. Orayı satın alan arkadaşla da gerek belediye başkanımız, gerek TOPKİ görüşmeleri yaptı. Farklı yerden onlara yer verecekler, böylece eski stadın yerini inşallah millet bahçesi yapıyoruz. Alacaksınız çoluğunuzu çocuğunuzu yanınıza, hep beraber gidin orada çimlerin üstünde yuvarlanın. Hemen projeyi başlatın. Ama beton ağırlıklı değil, yeşil ağırlıklı, çınar ağırlıklı. Muhteşem bir proje, süratle hemen başlatacağız.”

Erdoğan daha sonra  Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na dönerek  stadyum arsasında olması gerekenleri de tek tek saydı.

SAKARYA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

Türkiye büyüdükçe bundan bütün şehirlerimiz hakkına düşen payı aldı. Sakarya’da son 6 yılda ne kadarlık yatırım yaptık biliyor musunuz? Ama bay Kemal de bay Muharrem de duysun. 21 katrilyonluk yatırım yaptık Sakarya’ya.

Ama onlara sorsan, çiftçiye bir şey vermedi. Eğitimde 2886 adet yeni derslik inşa ettik. Yüksek öğrenimde 9438 kişilik yurt inşa ettik. İnşallah Sakarya’ya ikinci bir üniversiteyi de kazandırıyoruz. Şimdi Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ni hayata geçiriyoruz. Sakarya’ya yeni ve çok modern bir stat yaptık. Geçtiğimiz yıl hizmete açtığımız 28 bin seyirci kapasiteli stadyumumuz şehrimize yakışan bir eser oldu.

Ama çıkamadınız, niye çıkamadınız? Benim gelip burada top oynayacak halim yok. Seneye inşallah bu işi telafi edin.

45 adet sağlık tesisini Sakarya’ya kazandırdık. Yapıyoruz, yapıyoruz. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda yapıyoruz da yapıyoruz. Her gün 6-7 kişinin tedavisi için şehir dışına sevk ediliyor olması tüm bunlar rağmen Sakarya’nın sağlık alanında hala eksikleri olduğunu gösteriyor. Bunun için şehir hastaneleri projemizde Sakarya’yı da unutmadık. Proje çalışmaları bitmek üzere, inşallah en kısa sürede onun da ihalesini yapıyoruz.

BMC YATIRIMI

Karasu’da dev bir yapı var. BMC Karasu’ya geliyor. Dolayısıyla BMC’de yok yok. Otobüs üretiminden tut, bütün zırhlı taşıyıcılara varıncaya kadar, bunlar orada üretilecek. Dolayısıyla bu Sakarya’ya istihdam da sağlayacak. Hızlı tren hattı, ipek yolunun ülkemizden geçen bölümünün Avrupa halkasını oluşturan en önemli halkalarını oluşturacak.

ADAPAZARI – KARASU DEMİRYOLU

Adapazarı Karasu limanı demiryolu projesinin devamı olarak tasarladığımız hattın etüt projeleri tamamlandı.

Sakarya’nın hasretle beklediği ve içme suyu ihtiyacını karşılayacak Ballıkaya Barajı’nın inşasında yüzde 70’lere geldik. İnşallah bu önemli projeyi önümüzdeki yıl hizmete alıyoruz. Böylece 24 yerleşim yerinin içme suyu ihtiyacını karşılıyoruz. Sakarya’ya toplam 1,5 katrilyon tutarında tarımsal destek verdik. Kime? Hayvancılıkla uğraşanlara. Kime? Çiftçiye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu