Karar Açıklandı Ortalık Karıştı

#ferizlide.com

Sakarya’da 15 Temmuz gecesi darbe girişimini yönettiği iddiasıyla yargılanan 86’sı tutuklı 222 sanık için karar verildi.

Sakarya’da darbeyi yöneten Eski Tugay Komutanı Kurmay Albay Uğur Coşkun ve Eski Merkez Komutanı Ahmet Üzer “anasayayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı
15 Temmuz 2016’da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması(FETÖ/PDY)’nin gerçekleştirdiği darbe teşebbüsünde Sakarya Valiliği’ne girerek halka ateş açmış, 19 vatandaş çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. 
Valilik kampüsü içinde direnen vatandaşlar askeri geri püskürterek işgali önlemiş, çok sayıda asker gözaltına alınmıştı.
Darbeye destek verdiği iddia edilen 86’sı tutuklu 222 sanık için bugün karar duruşması görüldü.
Sakarya’da işgal girişimini yönettiği gerekçesiyle tutuklu olan Eski 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun ile ona görevi darbe girişiminden 2 gün önce devreden eski tugay komutanı Kurmay Albay Bahri Gürhan, Sakarya Eski Merkez Komutanı Albay Ahmet Üzer, Eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan ile çok sayıda rütbelinin de aralarında bulunduğu 222 asker için mahkeme kararını verdi.
Sakarya’nın Ferizli İlçesinde darbe davaları için Ferizli Spor Salonu’nda hazırlanan Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz olmak üzere çok sayıda sanık, taraf avukatları ve yakınları katıldı.
Sanıklardan Uğur Coşkun, Ahmet Üzer ve İlhan Aysal, duruşmaya tutuklu bulundukları cezavinden Sakarya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi(SEGBİS) ile bağlandı.
Mahkeme başkanı, kimlik tespinin ardından 222 kişi hakkında verilen kararı açıkladı. Açıklanan kararda Sakarya’da darbeyi yönettiği iddiasıyla tutuklu bulunan Kurmay Albay Uğur Coşkun ile valilik işgalinde yanında bulunan Sakarya Merkez Komutanı Albay Ahmet Üzer “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
86’sı tutuklu 222 sanıktan aralarında rütbelilerin de bulunduğu 56’sı ise “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” ve “Silahlı terör örgütü üyeliği” gibi bir çok muhtelif sıçtan 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. Diğer 164 kişinin ise tahliye ve beraatine karar verildi. 
SALON ÖNÜ KARIŞTI
Duruşma sonunda salon içinde ve önünde feryatlar yükseldi. Ceza alan tutuklu sanıkların yakınları üzüntüden, hakkında beraat kararı verilensanıkların yakınları ise mutluluktan gözyaşı döktü.
Valilikte yaralanan ve davaya müşteki olarak katılanların yakınları ve ceza alan sanık askerlerın yakınları birbirlerine girdi. Hazır bekleyen çevik kuvvet ekipleri, olaya müdahale ederek kavgayı ayırdı. Bazı sanık yakınları salon önünde yere yığılarak fenalık geçirdi. Duruşma çıkışında feryatlar yükselirken, tutuklu 222 sanık geniş güvenlik önlemi altında salondan çıkarıldı. 

İlgili Makaleler

 

Bir Yorum

  1. Bu hayinlere idam bide ceza evinde bunlara bakacaklar hem vatana ihanet et yemek versin ler feto pici kurtarsın bakım o.c lari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu