Karadeniz’i Gezdi Hayran Kaldılar

#ferizlide.com

Karasu’dan çıkıp güzel bir Karadeniz turu gerçekleştirdiler Gittiler, gördüler, hayran kalıp döndüler

Karasu İlçesinde ikamet eden grup; bir haftalık Karadeniz turuna çıktı. Amasya, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize ile Batum’un birbirinden güzel tarihi ve doğal yerlerini yakından görme fırsatı yakalayan grup, büyük bir hayranlıkla Sakarya’ya döndü.

Karasu İlçesinde ikamet eden ve çoğunluğu bayanlardan oluşan aralarında Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’nun eşi Tülin İspiroğlu’nun da bulunduğu birbirlerini yakından tanıyan grup; Akarslanlar Turizm ile 6 gece 7 günlük Karadeniz turuna çıktı. Amasya, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize ile Batum’un birbirinden güzel tarihi mekânlarını, hiç bozulmamış doğal yerlerini yakından görme fırsatı yakalayan grup, büyük bir hayranlıkla Sakarya’ya döndü. Akarslanlar Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Alemdar, Tur Sorumlusu Serpil Keçeci, Tur Rehberi Yücel Ayhan ve Tur Kaptanı Mustafa Çekin ile yola çıkan grubun ilk durağı şehzadeler şehri Amasya oldu. Amasya’da; Amasya Kalesi (Kızlar Sarayı), Kaya mezarları, Darüşşifa, II. Bayezid Külliyesi, Güneş Saati, Mehmet paşa camii, Şirvanlı camii Gökmedrese, Torumtay Türbesi, Hazeranlar Konağı, nehir boyu eski tarihi Amasya evleri, köprüler, Amasya Müzesi, Ferhat Su Kanalı, camiler, Medreseler, Bedestenler gezisi gerçekleştirdi.

Baştan başa Karadeniz

Ardından Ordu’ya geçen misafirler;  kentinin sembolü olan Boztepe çıkmalı şu orduya bakmalı sözünün mekânı olan Boztepe’ye teleferik ile çıkarak, buradan Ordu’yu kuşbakışı izleme fırsatını bularak, ardından Giresun’a geçti. Giresun’da çay fabrikasını ziyaret ederek, çayın topraktan paketlenmesine kadar geçen süreyi yakından inceledi. Buradan Trabzon’a hareket eden grup;

1461 yılında Fatih Sultan Mehmet in Trabzon’u almasıyla camiye çevrilmiş 1964 tarihinde müzeye çevrilmiş Pontus devletinin önemli eserlerinden biri olan Ayasofya müzesi ile Ulu önder Atatürk’ün 1934 ve 1937 yıllarında 2 kez kalmış ve vasiyetinin bir kısmını da yazdığı 20 yy şaheseri olan Atatürk Köşkünü gezdi. Trabzon’un ardından çayın başkenti Rize’ye geçen misafirler; konakladıkları Uzungöl’de panoramik bir gezintinin ve doğa ile iç içe çekildikleri hatıra fotoğraflarının ardından Gündoğdu’da bulunan Meşhur Rize Bezi Atölyesi olan Zaimoğlu Rize Bezleri satış mağazası ile Sürbisa Satış Mağazası’nda alışveriş yapma imkânı buldu. Otobüsle yaptıkları yolculuk esnasında Karadeniz bitki örtüsünün en zengin örneklerini görerek, Hala Deresi’nin yanındaki tarihi Osmanlı Taş köprülerinden Mikron ve Kale köprüsünde hatıra fotoğrafı çektirerek, Kaçkar dağlarının en güzel noktasından biri olan Ayder Yaylası’na çıktı. Grup son olarak, Gürcistan Batum’a hareket ederek, burada tarihi ve yeni mekanları yakından gezdikten sonra, Sakarya’ya döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu