Kadın Girişimciler ilk meclis toplantısında buluştu

#ferizlide.com: Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu ilk meclis toplantısında buluştu

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kadın Girişimciler Kurulu ilk meclis toplantısını Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Kadın Girişimciler İcra Komitesi’nden sorumlu SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar Yönetiminde gerçekleştirilen toplantının divan kurulunda Sakarya Kadın Girişimciler icra Komitesi Başkanı Zehra Dirim, Başkan Yardımcıları, Dilek Özel ve Makbule Sözduyar ile Genel Sekreter Yardımcısı Mümin Haşil oluşturdu.

Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar şunları dile getirdi; “Bizler yönetim kurulu olarak bir yılı aşkın süredir görevdeyiz ve bu süre içerisinde odamızda üyelerimize daha iyi hizmet vermek ve iş hacimlerini arttırmak adına yeni projeler ve çalışmalar yapmaktayız.

 

Kadın girişimciler kurulu icra komitemiz de gerek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğiyle işbirliği yaparak gerek kendi faaliyetleri ile çok güzel çalışmalar ve projeler yapmaktalar. Biz de yönetim kurulu olarak kendilerinin çalışmalarını yakından takip ediyor ve gereken tüm desteği vermeye çalışıyoruz.

 

Sizler Türkiye’nin en büyük girişimci topluluğu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sakarya İl Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri olarak ilimizde girişimciliğin artmasına yönelik projeler, toplantı ve etkinlikler yaparak kadınların iş hayatında daha aktif daha etkili rol almalarını sağlamalısınız.

 

Sakarya’daki kadın girişimci sayısını arttırmaya yönelik çalışmaların yanı sıra üyelerimizin katma değeri yüksek üretimler yapmaları, iç piyasadaki işlerinin pazar paylarının artması ve yurtdışı piyasalara da açılmaları için de çalışmalar yapmalıyız. Bu güzide kurul ile daha güzel çalışmalara imza atacağımıza inancımız tamdır.”

SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar’ın ardından konuşan SATSO İl Kadın Girişimciler İcra Komitesi Başkanı Zehra Dirim ise girişimciliğin önemine değinerek şunları dile getirdi:

HER KADIN BİR GİRİŞİMCİDİR

 

Girişimcilik herkesin yapmadığı bir işi yapabilme marifetidir ve her kadın bir girişimcidir. Kadınları girişimci olmak konusunda güdüleyen en önemli özellikleri çekici mücadele ruhu, konuya ilgi duyma, istekli olma, çalışkan olma özellikleridir. Önemli olan riski hesap edip elde olanlarla adım atabilecek iradeyi ortaya koymaktır.

Son yıllarda, kadınların, çalışma hayatına büyük oranda katılması ve daha aktif rol alarak girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaları, gelişen ekonomiler için ‘stratejik’ bir öneme sahiptir. Çünkü iş dünyasında zengin olmanın, kullanılmayan potansiyeli etkin hale getirmenin ve yeni iş sahaları oluşturmanın yolunun, kadınların girişimciliğinin teşvik edilmesinden geçtiği önemli bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ancak, ülkemizde kadınların sosyal alandaki yerini gereken şekilde aldığını söyleyemeyiz. Bizler; bu durumda üzerimize vazife düştüğünü gören kadınlarız.”

 

 Dirim konuşmasının devamında Kurulun çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi vererek şunları dile getirdi;

“Kadın Girişimciler Kurulumuz, TOBB bünyesinde kadın girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari bir kuruldur. Kurul aynı zamanda kadın girişimcilere eğitim, kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirdiklerinde destek sağlamak üzere kurulmuştur.

Görevimiz; ülkemizdeki kadın girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirmesi amacıyla politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmektedir.

Kadınlara kişisel gelişim yollarını öğreterek kariyerlerini geliştirme fırsatları yaratma amacımız olmakla birlikte, girişimcilik becerilerini geliştirmek isteyen kadınlara bunu nasıl yapacaklarını öğrenmeleri için yol göstermek de önceliğidir.”

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x