İstiklal Marşımızın Kabulü Kutlandı

#ferizlide.com: İstiklal Marşı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 12 Mart 1921'de yapılan oturumda Türkiye'nin milli marşı olarak 99 yıl önce kabul edildi.

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü Ferizli Borsa İstanbul Recepbey Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırladığı prpğramla kutlandı.

Kzımeslek Lisesi konferans salonunda düzenlenen anma gününe Ferizli kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, siyasi parti ve STK temsilcileri, daire amirleri öğrenciler ve veliler katıldı.

 

Slayt gösterisinin ardından Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı anlatıldı ve öğrencilerin okudukları şiirler katılımcıların ilgi ve beğenisini kazandı.

Oratoryo gösterisinde merhum Akif’in Çanakkale şiiri konu olarak mükemmel ve heyecanlı bir şekilde öğrenciler tarafından işlendi.

Proğram sonunda deşik konularda derece almış öğrencilere protokol tarafından ödülleri verilip tebrik edildiler.

Günün anlamını belirten konuşmadan kesitler:

Borsa İstanbul Recepbey Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Ali Harbi’nin konuşma özeti: “Kurtuluş Savaşı yıllarında ordudan bir İstiklal Marşı yazılması isteği gelmesi üzerine Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı) 500 lira ödüllü bir yarışma açar. Bakanlık, yarışmaya gönderilen 724 şiirden 6’sını seçip bastırdıktan sonra milletvekillerine dağıtır. Ancak bu şiirleri yeterli bulmayan dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi (Tanrıöver), yarışmaya para ödülü olduğu için katılmadığını öğrendiği Burdur Milletvekili Mehmet Akif’e (Ersoy) bir mektup yazarak kendisinden yarışmaya katılmasını ister.

Meclisin 12 Mart 1921’de Başkanvekili İstanbul Milletvekili Dr. Adnan (Adıvar) Bey başkanlığında yaptığı toplantıda, Mehmet Akif’in şiiriyle birlikte 7 şiir ele alınır. Tartışmalardan sonra İstiklal Marşı olarak kabul edilen Mehmet Akif’in şiiri, Meclis kürsüsünden Bakan Hamdullah Suphi tarafından okunur.

Mehmet Akif ise para ödülünü almak istemez. Yarışmanın şartnamesi uyarınca almak zorunda olduğu belirtilince, Mehmet Akif, parayı “Darül Mesai” adlı bir yardım kurumuna bağışlar.

1930 yılında alınan karar uyarınca Osman Zeki Üngör’ün bestesi, “İstiklal Marşı” olarak benimsenir. “

#ferizlide.com:

mustafaüstübiferizli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu