İşte Merak edilen muhtar maaşları!

#ferizlide.com

Muhtarlar kaç para maaş alıyor ve SGK pirimi ödüyorlar mı?

Ferizli sosyal güvenlik merkez müdürlüğü muhtarların aldığı maaş ve sigortalılığı ile İlgili bilgilendirmede bulundu.

Türkiye’de toplamda 50.229 muhtarlık bulunmaktadır.

Ferizli İlçemizde 24 tane muhtarlık mevcuttur. Muhtarların maaşlarında yapılan artışlarla muhtarlığa yerel seçimlerde tarihin en yoğun talebi olmuştur.

Muhtarlara 14750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucu çıkan miktarda aylık ödenir her ayın 15 inde maaşlarını alırlaralar.

Muhtarların 2019 un ilk yarısında maaşları 1911.TL ikinci yarısında ise 2007 TL dir. Muhtarlar 5510 sayılı Kanunun 41b maddesinde sigortalı sayılır. Muhtarların 41b kapsamındaki sigortalılığı mazbatayı aldıkları tarihte baslar, Sigortalılıkları Kaymakamlık ve Valiliklerce 15 gün içinde SGK ya bildirilir. Sigortalılıkları sona erenlerde 10 gün içinde bildirilir. Muhtarların SGK primleri ise şöyledir: Muhtarların maaşlarından %20 uzun vadeli %12. 5 genel sağlık sigortası %2 kısa vadeli olmak üzere %34. 5 oranında prim ödenir. Daha önce muhtarların maaşları üzerinden hesaplanan sigorta primleri maaşlarından kesiliyordu. Ancak 690 sayılı KHK ile muhtarların sigorta primleri  il özel idaresi veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarınca ödeneceği hükmü getirilmiştir. Muhtarların Genel sağlık sigortasından faydalanabilmeri için 60 günden fazla GSS borcu olmamalıdır. Muhtar azaları ve köy ihtiyar heyeti üyeleri SGKdan maaş almazlar sigortalılık kapsamına girmezler. Emekli aylığı alırken muhtar seçilen birikişinin emekli aylığından kesinti yapılmaz. Yine 41b kapsamında olanlar 41a kapsamına (ssk lı) girecek olurlarsa 41b sigortalılıkları durdurulur. Değerli Ferizli halkına duyurulur.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x