İSLAM VE KADIN

İSLAM VE KADIN
Dünya nüfusunun dörtte biri Müslümanlardan oluşmaktadır. Dünya nüfusunun sekizde birini ise Müslüman kadınlar oluşturmaktadır.
Bugün İslam dünyasında kadın horlanmakta ve ikinci sınıf bazen üçüncü sınıf muamele görmektedir. Ülkemizde ise ortalama günde bir kadın katledilmektedir.
İslam dünyasında birçok ülkede kadın dört duvar arasında hapsedilmeye çalışılıyor. Kadınların ikinci sınıf varlık olarak görülmeleri kamusal alandan dışlanmaları eğitim haklarının elinden alınmaları tek görevlerinin erkeği memnun etmek olduğu gibi görüşlerin sanki İslam’ın emriymiş gibi algılanıyor.
İslam dünyasında yaygın olan görüşe göre Havva Ademin kaburga kemiğinden yaratılmıştır o yüzden Havva kusurlu, yamuk yaratılmıştır. Oysa Kuranda Havva dan söz edilmez Adem ve eşi ifadesi vardır bu ikisi de aynı özden yani çamurdan aynı anda yaratılmıştır. Yani nefsi vahide den aynı anda yaratılmıştır.
Eğe kemiğinden yaratılma ise İsraliyat kaynaklı Kitabı mukaddesten gelmektedir. Yani Müslümanlar kadının yaratılışı konusunda Kuranın dediğine değil kitabı mukaddesin dediğine göre hareket etmektedir. Kadınla ilgili uydurulan Hadislerin de büyük çoğunluğu Kitabı mukaddes kaynaklıdır.
Kadının özel durumunda kirli pis necis sayılmaları Yahudi inancının İslam’ın emriymiş gibi algılanmasından kaynaklanmaktadır. Oysa Kurana göre kadın özel durumlarında bütün ibadetlerini yerine getirebilir. Kuran okuyabilir oruç tutabilir sadece bu anlarda eşi ile birlikte olamaz.
Geleneksel anlayışa ve Yahudi inancına göre kadın erkeğe itaat etmek zorundadır. Oysa itaat sadece Allaha olur. Kadın ve erkek bir birine saygı duyarlar.
Yine Yahudi anlayışına ve geleneksel İslam anlayışına göre yasak meyveyi ilk olarak Havva yemiş sonra da Ademi kandırmıştır diye bir uydurma vardır. Böylece Havva üzerinden kadınlarla ilgili yüzlerce hadis üretilmiş aslında Yahudilerin inançları Allah resulüne söyletilmiş böylece hem resule hem Allaha büyük iftiralar atılmıştır.
Yahudi inancına göre kadın yamuk, uğursuz, ilk günahı işleyen, erkek için yaratılan şeytanın arkadaşı olarak kabul edilir. Hristiyanlıkta da benzer görüşler bulunmakta kadını günahkar ilan etmektedir.
Yani bugüne kadar bize İslam diye yutturulan kadını aşağılayan düşünceler Yahudi ve Hristiyanlıktan gelmektedir.
Kuran ise insana cinsiyet üzerinden değil şahsiyet üzerinden yaklaşmaktadır. Allah’ın emir ve yasaklarına kim uyuyorsa o değerlidir. Üstünlük cinsiyette değil takvadadır.
Kurana göre evlenme boşanma gibi konularda kadın ve erkek birlikte karar vermelidir. Oysa Yahudilikte ve geleneksel İslam anlayışında bu konularda kadınını söz hakkı yoktur.
Kurana göre kadın ve erkek birbirinin düşmanı değil dostudur.
Kuranda yetmiş yerde erkeklerle ilgili ayetler vardır. Kadınlarla ilgili ayetler ise doksan iki yerde geçmektedir bu bile başlı başına Kuranın kadına verdiği değeri apaçık gösterir.
Bütün mesele Kurandan habersiz yaşamamızdan kaynaklanmaktadır. Bugüne kadar bize İslam diye daha çok Yahudi ve Hristiyan kültürü aşılandı . Kuran mı onu mezarlıkta okuruz. Yahudi ve Hristiyanların inancına sarılarak yaşarız . Müslüman gibi gömülmek isteriz.
NOT . Bütün okuyucularıma dini cevaplar sitesinden istifade etmelerini öneririm . Ben bir çok bilgiyi bu sitedeki uzmanlardan öğrendim mutlaka dinlemenizi tavsiye ederim. Ali Yavuz Ferizli
Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x