İlimizde 8655 Yabancı Uyruklu Kişi Var

#ferizlide.com İl Göç Kurulu Vali Nayir Başkanlığında Toplandı

İlimizdeki kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, ticaret odası, sivil toplum kuruluşları ile üniversitelerin katılımıyla düzenlenen ve uyum faaliyetlerinin planlanıp yürütüldüğü İl Göç Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Serdar Özkan, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yrd. Ali Oktar, İl Göç İdaresi Müdür Vekili Hülya Korkut, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, SATSO Genel Sekreteri Teyfik Öztürk, SATSO 28. Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Balta ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri katıldı.

“Kendi İnisiyatifimiz İle Buna Benzer İki Toplantı Daha Yapıldı”

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Ülkemizde toplamda 4 milyon 600 bine yakın misafir ettiğimiz bir göçmen nüfusu var. İlimizde de 36.000 civarında göçmen misafirimiz var. Bu misafirlerimize dair emniyetten asayişe, sağlıktan eğitime kadar farklı kurumlarımızın aklınıza gelebilecek her konu ile ilgili yürütmesi gereken faaliyetler, alınması gereken kararlar oluyor. Dolayısıyla sorunların tespiti ve çözümü konusunda bu tür koordinasyon toplantılarına ihtiyaç duyuluyor. Bakanlığımızın aylık toplantılar yapılması talebi öncesinde bizler İlimizde aynı konuda iki toplantıyı bu yıl içerisinde kendi inisiyatifimizde gerçekleştirdik ve görüştüğümüz konular hakkında da Bakanlığı bilgiler sunduk.

“Yabancıların Konusunu Artılarıyla Eksileriyle Değerlendiriyoruz”

Riskli olarak kabul ettiğimiz bu alanda, zaman zaman büyük problemler yaşanabiliyor ve toplumsal olaylar çıkabiliyor. Ülkemizde yaşanan bazı üzücü hadiselerin sorumluları yabancılar çıkınca, doğal olarak milletin bakışında, kararında, değerlendirilmesinde bir farklılık da oluyor. İnsanımızın yabancılarla ilgili algısını iyi analiz edip varsa yanlış bilinen hususlar düzeltmemiz ve tedirginlikleri gidermemiz lazım. İlimizin istihdamına ve üretimine olan katkılarını da dikkate almamız lazım.

“İnsanlarımızın Doğru Bilgilendirilmesi Gerekiyor”

Misafirlerimizin rahatsız oldukları konulara da değinmek lazım. Özellikle kötü lanse edilmekten ve bilinmekten rahatsız olduklarını biliyoruz. Bu toplantılarda bunları da

değerlendirip, toplumun yanlış bildiği bir şeyler varsa konunun üzerine giderek doğru bilgilendirmeyi yapmamız gerekiyor. Mesela gömenlerde suç işleme oranının daha yüksek olduğu söyleniyordu, araştırma yapınca durumun hiç de bilindiği gibi olmadığı ortaya çıktı. Oranların bizim vatandaşlarımızın oranlarına yakın ve daha çok kendi aralarında işledikleri suçlar olduğu görüldü. Aldıkları yardımların abartılarak tepki oluşturulmaya çalışıldığı da dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Sağlıkta öncelikli hizmet aldıkları yalanı da olumsuz algılara neden olmaktadır. Dolayısıyla bu koordinasyon toplantılarına düşen de bu konularda çalışmalar yapıp, insanların doğruyu bilmelerini sağlamaktır.

“Onlarla İletişim Halinde Olmalıyız”

Arkadaşlarımız büyük bir gayretle özellikle kanaat önderleri ile irtibat sağlayarak her konuyu görüşüyorlar. İlimizdeki yabancılar belki biraz koruma amaçlı, kendilerini yalnız hissetmemek adına toplu hareket etmeyi seviyorlar. Kalabalık gruplar halinde herhangi bir yerde gezdiklerinde doğal olarak insanlarımız tedirgin olabiliyor. Bunlarla ilgili de yetkililerimiz onlarla görüşüp bu durumu izah ediyorlar. Aslında bu gibi toplantıların ana gayesi de bu olmalı. Toplumdan bize yansıyan olumsuzluklar varsa onların çözüm yollarını düşünmeliyiz, eğitim, sağlık gibi alabilecekleri hizmetleri takip etmeli, onlardan istifade edebileceğimiz noktalara da değinip, bize katkı sağlayacakları noktaları da tespit edebilmeliyiz. Gündemde bulunan konuları görüşeceğimiz bu ilk toplantımızda arkadaşlarımız bizleri bilgilendirecek ve bundan önceki iki toplantıda olduğu gibi değerlendirmelerde bulunacaklar. Özellikle muhtemel risk unsurlarını bizlerle paylaşacaklar. Bundan sonraki toplantılarda gündeme alınmasını istediğiniz konular var ise, onları da bildirmenizi istiyoruz. Sakarya olarak bu konunun olumsuz yanlarından en az seviyede etkilenmeyi, olumlu katkılarını da en yükseğe çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.

“İlimizde 123 Farklı Milletten 8655 Yabancı Uyruklu Var”

İl Göç İdaresi Müdür Vekili Hülya Korkut, kurumun çalışma ve faaliyetleri ile İlimizdeki göçmen durumuna ilişkin verdiği brifingde, “Ülkemiz 193 farklı milletten yabancı bulunurken, İlimiz de 123 farklı milletten yabancıya ev sahipliği yapmaktadır İlimizde bulunan yabancıların büyük bir kısmını ülkelerindeki zor şartlardan kaçarak gelen ve ülkemizden koruma talep eden uluslararası koruma başvuru sahipleri ve geçici koruma başvuru sahipleri (Suriyeliler) oluşturmaktadır. Aynı zamanda İlimize iş, öğrenim, turizm gibi nedenlerle gelen yabancıların da bulunurken, 4505’i erkek, 4150’si kadın olmak üzere ikamet izni ile yaşamakta olan toplam 8655 kişi bulunmaktadır. Düzensiz göçmenlere dair de 2018 yılında sınır dışı edilenlerin sayısı 58 iken, 2019 yılı Mart sonu itibariyle 9 kişidir” diye söyledi.

Sunumun ardından İlimizdeki yabancıların toplumla uyum konusunun masaya yatırıldığı toplantı, kurul üyelerinin görüş ve önerilerini belirtmeleriyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu