İhtisas OSB’yi 2. İdare Mahkemesi Durdurdu

#ferizlide.com: Ferizli İhtisas OSB için Sakarya 2. İdare Mahkemesi’nde açılan davada karar çıktı. Mahkeme oy çokluğu ile OSB’nin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Karara gerekçe olarak ÇED raporlarının eksikliği gösterildi.

Ferizli’nin Doğancı, Abdurezzak, Tokat ve Seyifler mahalleleri sınırlarında kalan alana kurulması planlanan Metal ve Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yürütmesine durdurma kararı verildi.

Sakarya 2. İdare Mahkemesi’nde OSB alanında arazisi bulunan vatandaşların bir kısmı tarafından açılan “Yürütmenin durdurulması ve OSB’nin iptali” istemli ava sonuçlandı. Mahkeme kararında, “Dava konusu İhtisas OSB için ÇED olumlu kararı alınmadan tesis edilen dava konusu işlemde şekil bakımından bu yönüyle de hukuka uyarlık görülmemiştir” ifadelerine yer vedildi.

İlgili Makaleler

 TELAFİSİ ZOR

Mahkeme kararında ayrıca bahsi geçen alanda yapılacak çalışmaların telafisi zor olacak gelişmelere neden olabileceğine de değinildi. Karada ayrıca: Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanun’un 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 gün içerisinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere oy çokluğuyla karar verildi” denildi.

#ferizlide.com:

Mustafa ÜSTÜBİ’nin haberi 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu