Hisarcıklıoğlu, istişare toplantısına katıldı

#ferizlide.com: Hisarcıklıoğlu, Sakarya il/ilçe Oda/Borsa başkanları ile istişare toplantısına katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sakarya il/ilçe Oda/Borsa başkanları ile video konferans aracılığıyla düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldi.Toplantıya Sakarya Ticaret Sanayi Odası, Sakarya Ticaret Borsası, Akyazı Ticaret Sanayi Odası ve Akyazı Ticaret Borsaları Yönetim Kurulu, Meclis ve Meslek Komiteleri Üyeleri katılım sağlayarak sektörel sorunlarını dile getirdiler.

2 aylık süreçte, TOBB olarak 81 ildeki Oda/Borsalar ve Sektör Meclisleri ile devamlı istişare içinde olduklarını belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, “Oda-Borsa Başkanlarımız kanalıyla, her gün sizlerin sıkıntılarını, dertlerini topladık. Sonra Bakanlarla bire bir konuşarak bunların çözülmesi için çalıştık. İlk etapta hükümete 70 maddelik bir öneri seti sunduk. Bunların önemli bir kısmı hayata geçti. Çeşitli sektörlerdeki vergi ve SGK ödemeleri ertelendi. İstihdam maliyetimizi düşürmek üzere, kısa çalışama ödeneğinin kapsamı genişletildi, daha hızlı işler hale getirildi” dedi.

Hisarcıklıoğlu “Sakarya Odalarımızın ve Borsalarımızın vizyonla çalıştığını, üyelerimize hizmete devam ettiğini görmekten de ayrıca gurur duyuyorum. Sizler, hem yönetim, hem meclis, hem de meslek komiteleri, canla-başla gayret gösteriyor, üyelerimizin nabzını tutuyor, onlara tercüman oluyorsunuz” şeklinde konuştu.

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı toplantıda üyelerle yapılan istişareler sonucunda alınan geri bildirimleri dile getirerek; “COVID-19 salgın sürecinde Gıda sektörü stratejik önemini her kesime hissettirmiştir. Geçimini üretimden sağlayan hayvancılık sektörünüde olumsuz etkileyerek yetiştiricilerin her açıdan zor durumda kalmalarına sebep olmuştur. Üreticinin, et ve süt gelirinden elde ettiği kazanç yem zamları ile azalmış hatta zarar edecek biçimde düşmüştür. Bu şartlarda üretimi devam ettirmek sürekli zarar ederek çalışmak, sektörden çıkışlara ve işsizliğe sebep oluşturacaktır.

Yem fiyatlarına son 2 ay içinde gelen %20 zam ile üreticiler üretemez hale gelmiş ve hayvancılık sektörü bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. Bu durumun en aza indirilmesi sağlanmalıdır. Süt fiyatlarının belirli süredir aynı gitmesi ve yeme gelen %20 zamdan dolayı üreticiyi üretemez hale getirmiştir. Kurban bayramı yaklaşmakta. Kurban bayram sürecinde ticareti aksamaması önem arz etmektedir. Devletimizin ve ilgili kurumların gerekli aksiyonlar oluşturarak riski minimize etmesi için çalışmalara bir an önce başlanması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Sakarya İli Oda ve Borsaları Müşterek İstişare toplantısı sonunda komite üyeleri TOBB’un çözümler hususunda güçlü lobicilik faaliyetlerinde bulunduğunu belirterek sorunların çözümü konusunda Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan destek istediler.

#ferizlide.com:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu