HES Planıyla Suyumuza Çökmek

#FERİZLİDE.COM: mustafa üstübi:

HES Planıyla Suyumuza Çökmek

Suyu rahmet, toprağı vatan belleyen köyümün insanları derler ki: Neden bir şeyler yazmazsın bu HES’ler için!

İyi de ne yazalım, ne diyor, ne söylüyorsunuz var mı söylenecek sözler, yüreğe su serpen cümleler…

Olmaz mı yahu kardeşim! Olmaz mı!

Mesela bu Golaşa (Taşgeçit) Köyü, köylüleri tarafından dört yüz küsur yıl önce Osmanlının devri iktidarında; Rumlardan satın alınmış ve köylülerin üzerlerine tapu edilmiştir.

Diğer söze giren arkadaş; bu köy Karadereden taa yaylanın zirvesine kadar bu köyün tapulu malıdır. Derelerimiz o zirvelerden aşağı inerek çağlar ve bizim su ihtiyacımızı görerek kara dereye vasıl olur.

Diğer bir aksaçlı ağam hışımla ayağa kalkarak; bak kardeşim biz bu oyunların beşinci kol faaliyetleriyle, nasıl Siyonist ve Emperyalist güçlerin dümen suyuna hizmet ettiklerinin farkındayız. Bunlar yakında başlayacak dünyadaki su savaşlarının ayak oyunlarının ön çalışmalarıdır. Uyanık olunmalı birlikte dik durmalıyız.

Elleri nasırlı yüreği kınalı ninem susturur el alemi! Yüz yıllardır bizum büyük dedelerimuz ninelerimuz bu dağlarda bu vadilerde ne çileler ne sıkıntılar, ne açlıklar, ne yokluklar görmüşler ve bu dağları vadileri ormanları korumuş kollamışlar oğul; şimdi çıkmış birileri yok HES’tir, yok santraldır diyerek suya çökecekler he mi! Bu asla olamaz ve olmamalı dur.  Neymiş şalcının oradan dağı delip suyu diğer vadideki sisteme akıtacaklarmiş! Peki, o vakit beri taraftaki 25 km vadi susuz kalınca ne olacak o yörenin hali? Bunların konuşulması bile abestir kötüdür kahredicidir! Utanmazmisinuz hiç…

Ya avcı bir arkadaş ne der: Biz köyümüzün deresinde alabalık, ormanlarında hınzır ve dağlarında kurt avlarız. Malum ayı avı yasak ama yolunu şaşırıp zarar veren bazı ayılar da kaza kurşunuyla telef olabiliyor. Diye devam eder bu tartışmalar ve sohbetler.

Bir diğer sohbetteki konuşulanları ve mesaj atanları da ilerideki bir zamanda konu edineceğim.

Ben mi ne diyorum! Dünyadaki en güçlü kuvvetlerden biri de benim anlayışıma göre imandır. İmanın karşısında hiçbir güç duramaz.  Velev ki bu cehennem ateşi olsun, ancak bunun için de inanmış olmak gerekir.

Dün şu şunu dedi, bu bunu yaptı, geçin kardeşim bunları; suyuna sahip misin değil misin? Nesli tükenmekte olan kırmızı benekli alabalığına, mahallelerin suyunun kesilmesine, değirmenlerin durmasına, çayırların susuz kalmasına, yaban hayvanının, kuşların, yılanların ve dere köpeklerinin susuz kalmasına razı mısın değil misin?

Ben razı değilim. Saygı ve Selamlarımla…

27.10.2021 ferizli

NOT: Bu yazıyı Trabzon’da doğduğum köydeki HES projesi planına karşı yazdım.

Abone Olun
Bildir
guest

4 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Ali haydar kotaman
Ali haydar kotaman
1 yıl önce

Aynen katılıyoruz bu köy halkı asla buna müsade etmiycektir SU HAYATİ BİR ENERJİDİR VE BU DURUM İHTİYAÇ OLAN HER ŞEYDE GEÇERLİ O ZAMAN GEREKİRSE SİYASİ GEREKİRSE FİZİKİ OLARAK SAVAŞICAZ ÖNEMLİ OLAN AYDINLARIMIZIN HALKI UYANDIRMASI VE İKNA ETMESİ GERİSİ KOLAY.

bayram gündoğdu
bayram gündoğdu
1 yıl önce

Değer: Ülkemizin bütün suları, rahmet dediğimiz yağan yağmurun yağmasına aracı olan doğal değerlerimizdir. Bundan dolayı hakikatli düşünce senin, benim suyum diye konuya yaklaşmaz. Sular hepimizin ortak değeri olduğu gibi o sulardan hayat bulan canlıların da yaşam kaynaklarıdırlar. Toprak, bizi biz yapan ve bir arada yaşamamızı sağlayan ve de vatan dediğimiz kara parçasıdır. Hayatın akışı içinde mecburen ayrıştırma olmuştur; hazine malı, vakıf malı ve özel mülkiyet gibi. İnsana Allah bu kara parçasını bahşetmiştir. Bundan dolayı, toprak susuz ve su topraksız olursa; hayat bulduğumuz şeylerden mahrum kalırız. Trabzon Taşgeçit Köyünde yaşanmakta olan manzara da suyun kesilmesi, suya ihtiyaç duyanların ondan mahrum kalması.… Daha Fazlası »

Muammer gundoğdu
Muammer gundoğdu
1 yıl önce

Ağzına yüreğine sağlık tam duykularumıza tercüman oldun teşkurlwr

Mustafa
Mustafa
1 yıl önce

Bizde razı değiliz abim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
4
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x