Herşeyin başı sağlık…

Klasik bir cümle ama, insan, sağlığıyla yada sevdiklerinin sağlığıyla sınanınca anlıyor sağlığın kıymetini.

Herşeyin başı sağlık…

Yüce Rabbimize verdiği sayısız nimetler için ne kadar  şükretsek az. Aldığımız nefes başta olmak üzere, tüm uzuvlarımızı hiçbir karşılık ödemeden kullanıyoruz. Ama sağlık gittimi yerine harcadığımız servet bile bazen geri getirmiyor. Bu yüzden sağlığımıza çok önem vermeliyiz.

İlgili Makaleler

Ama bizler ne yazıkki sağlığımızı çok ihmal ediyoruz, bazılarını tenzih ediyorum, doğrusu onların sağlığına dikkat ederek yaşamalarına da çok imreniyorum. Sabah sporları, sağlıklı beslenme ve her anlarını şükür ile zikretmelerine hayran kalıyorum. Birgün bile onları ümitsizliğe düştüklerini görmedim. Keşke bizde öyle  yaşayabilsek…

Sağlıklı yaşamak için ruh sağlığı zihin sağlığı, beden sağlığı iyi olmalı. Muhteşem üçlüden birine birşey olsa diğer ikisi etkileniyor ve yaşam kalitemiz düşüyor maalesef. Örneğin; kişi olumsuz bir duygu durumu yaşadığında, ruhsal bunalıma giriyor. Çözüm için beyin’e yükleniyor. Beyin de çözüm bulamayınca beden yoruluyor ve en hafif hâli  baş ağrısı oluyor. Bazen duygu durumunun ağırlığına göre beden rahatsızlığı da  büyüyebiliyor; tansiyon şeker kalp vesaire…

Şöyle bir örnek daha vermek istiyorum; kişi soğuk algınlığından hastalanıyor. Vücut bitkin düştüğü için yatıyor ve  bu yüzden aktif olduğu hayat koşturmasından bir sürede olsa ayrı kalıyor. (Gerek mesleki anlamda yahut bulunduğu konumdan; öğrenci, Anne, Baba,)  Kişi sorumluluklarının yerine getirememediği için üzülüyor. Ruh sağlığı etkileniyor ve bu üzüntüyü çözmek için çaba harcayan zihin yorgun düşüyor ve kişinin kaybettiği efor gitgite yaşam kalitesinde düşüklüğe sebep oluyor.

 Bence bir hastanın sağlığını yine biz  çevresindekiler de iyileştirebiliriz. Hastayı maddi ve manevi olarak yalnız bırakmayıp, kendisine olumlu cümleler kurarak ruhunu teselli edersek, ruhu da iyi olur. İhmal etmek zorunda kaldığı, sorumluluklarına yardımcı olursak zihinde rahatlar.

Beden sağlığına gelince; hastaya sıcak bir çorba ve Rahmetli Barış Manço abimizin dediği gibi nane limon kabuğu bir güzel kaynasın. İçine hatmi çiçeği biraz çörek otu. Hatta biraz tarçın bir tutam zencefil, kısık ateşte kaynatıp içiren biri oldumu hasta daha çabuk iyileşir diye düşünüyorum. Rabbim kimseyi kimsesiz bırakmasın amin.

Evet herşeyin başı sağlık. Bu yüzden sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Hastalıklar gelmeden önlem almak çok  önemli malûm soğuk havalardayız sıcak giyinmeli bağışıklık sistemimizi güçlendirecek besinler tüketmeliyiz.  Bu imkânları bulamayan insanlara yardım etmeyi de ihmal etmeyelim. Sağlıklı kalın.

ALLAH’ a emanet olun.

 Şennur Karakoyun 10.01.2023 Ferizli

Abone Olun
Bildir
guest

2 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Esma
Esma
18 gün önce

İnsanı ilaclardan çok yanında olanlar iyileştirir. Eline sağlık yine çok güzel bir yazıydı 👏

Şennur karakoyun
Şennur karakoyun
18 gün önce
Yanıtla  Esma

Çok teşekkür ederim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
2
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x