Her şey oy alana kadar mı?

#ferizlide.com: AKP tarafından toplu taşıma araçlarını ücretsiz veya indirimli kullanan 60 yaş üzeri vatandaşların yoğun mesai saatlerinde bilet parası ödemelerini zorunlu kılacak yasanın meclise getirilmek istenmesine tepki gösteren vatandaşlar, “Oy isterken verdikleri sözlere ne oldu” dediler.

TAM BİLET PARASI
AKP tarafından; Emlak, su, çevre ve temizlik vergileri ile motorlu taşıtlar vergisine zam yapılmasını öngören taslakla birlikte, 60 yaş üstü vatandaşların şehir içi seyahatlerine yönelik de yeni bir düzenleme geliyor. Buna göre 60 yaş üstü ücretsiz ulaşım kullanan vatandaşlar, mesai başlangıç ve bitiş saatlerine yakın araçları kullanmaları halinde ‘tam bilet’ parası ödeyecekler.

VATANDAŞ İKİYE BÖLÜNDÜ

 

Meclise sunulacak yeni düzenleme ile ilgili ise vatandaşlar ikiye ayrıldı. Kimileri bu uygulamanın çok gerekli ve yoğunluğu azaltıcı bir şey olduğunu söylerken, kimi vatandaşlardan ise büyük tepki gösterdi. Konuyla ilgili Server Yaş, “Haklı bir düzenlemedir. Bağı, bahçesi ve parası bol olan insanlar var. Evet yaşları 60-65 yaş üstü olabilir lakin her saat bedava ulaşım kullanıyorlar. Haliyle sabah ve akşamları toplu taşımalarda yoğunluk oluyor. Bazen çok kısa mesafelerde bile serbest kart kullanan kişiler olunca işe giden kişiler sürekli indi-bindiyi beklemek zorunda kalıyor. Herkes parayla binmelidir. Şoförler de bu durumdan çok rahatsız oluyor. Özellikle 100 metre için kullanan kişiler bile var.”

“YAŞLILAR BU KADAR KIYMETSİZ Mİ?”

 
Fahri Özdemir; “Meclise sunulacak olan bu yasanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Böyle bir uygulama olursa toplu taşıma araçlarını tercih etmeyeceğim. Üç kuruş aldığımız emekli maaşını da yola mı verelim. O zaman maaşlarımızda iyileştirme yapsınlar. Kimse yaşlıyı, emekliyi nasıl geçiniyor diye düşünmüyor. Bu ülkede yaşlılara biraz olsun kıymet verilmeli. Son yıllarda ülke olarak ekonomik yaşadığımız ekonomik krizlerden en çok etkilenen kesim bizleriz. Kullandığımız bir ücretsiz ulaşımı da elimizden almayın.”

“ZORUNLU YER VERİYORUZ”


Lise öğrencisi Sevda Nur Yaşar; “Sabahın erken saatlerinde okula gitmek için toplu taşıma araçlarını tercih ediyoruz. Bununla birlikte gerek sabah saatlerinde gerekse akşam saatlerinde toplu taşımaları serbest kullanan yaşlılarımıza yer vermek durumunda kalıyoruz. Evet yer vermek zorundayız fakat bizlerde okul okumak adına sabah erken saatte çantamız dolu şeklinde yola koyuluyoruz. Bazı büyüklerimiz sadece kısa mesafeler için toplu taşımayı kullanırken, bazıları dolaşmak adına kullanıyor. Herkes kendi çapında haklı fakat bizde o çantaları taşıyarak yoruluyoruz. Halk otobüsü, halkın otobüsüdür. Yorgun geçen günün ardından onları mecburi olarak yer vermek istemiyorum” ifadelerini kullandı.

“HERŞEY OY İSTEYENE KADAR”

 
Kadir Doğan, “Seçim zamanı herkes oy istemek için bizi baş tacı yapıyor. Fakat kazanıldıktan sonra kimse bize kıymet vermiyor. Her şey oy isteyene kadar. Zaten yaşlılar için sayılı yapılan çalışmalar arasındaydı serbest kart. Şimdi de bu yasa gelirse kıymet kalmaz. Ben böyle bir şey istemiyorum. Ben 30 yıl boyunca millete hizmet verdim. Bununda elimizden alınmasını istemiyorum.”

“ALMASALAR DAHA İYİ”

 
Mehmet Aydın, “Yaşlıları almasalar daha iyi bence. Sonuç olarak bizler yaşlı insanlarız. Günün herhangi bir saatinde ihtiyacımız veya acil durumumuz olabiliyor. Emekli olduğumuz takdirde yaşanan ekonomik krizden faydalanmamak adına zor geçiniyoruz. Hal böyle ki her acil durumlarda toplu taşıma araçlarını kullanırsak ve her seferinde yol ücreti ödersek nasıl geçineceğiz. Yol ücretleri de çok pahalı. Bir şey yapılacağı zaman tüm detaylarıyla birlikte ve vatandaşı düşünerek bir teklif veyahut bir karara bağlanmalıdır. Bunun için hazırlanan bu yasa doğru değil.”

“PARASI OLAN VAR, OLMAYAN VAR”

 
Bekir Ağırbaş; “Bakın şöyle bir gerçek var. Parası olan var, olmayan var. Ben kendim her gün eşimi iğne yaptırmak adına hastaneye gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak zorundayım. Böyle bir durum olursa mesai saatlerinde kullanamayız. Ben kendim zor geçiniyorum. Yaşlıyım, emekli maaşımızda ortada. Emekliler hiç düşünülmüyor. Bunun için bu hazırlanacak ve meclise sunulacak olan yeni yasayı doğru bulmuyorum. Zaten serbest kart kullandığımız zaman şoförlerin bazıları bizlere iyi davranmıyor. Aslında yapılması gereken yeni yasalarda neden serbest kart kullanan kişiler bu kadar çok rahat değil.”

“VATANDAŞ KENDİNİ AYARLAMALI”

 
Türkan Öztürk, “Kendim yaşlı olduğum için geç saatlerde dışarı çıkamıyorum. Vatandaşlarda kendilerini o saatlere göre ayarlamalıdır. Tabiki çok aciliyet olmadığı takdirde hastaneye gitmek isteyenler öğleden sonraya randevu alsınlar. Ben yaşlıyım ama kendime kart çıkartmadım ama yine de bazı kararlar alındığı zaman kişilerin düşüncesi öneme alınmalıdır. Gerçekten ülke olarak ekonomik sorunlar yaşıyoruz. Emeklinin almış olduğu maaşta ortada. İnşallah alınacak bir kararın herkes için hayırlı bir karar olur. Kimse bu kararlardan zarar görmesin.” 

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x