Hedefimiz bir milyon imza!

#ferizlide.com

Hak-İş Konfederasyonu Sakarya İl Başkanı ve Hizmet-iş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mehmet Mesut GÖKDEMİR, Hak-iş Konfederasyonu Genel Merkezinin başlattığı 696 KHK ile kadroya geçen işçilerin enflasyon farkı zam oranları alması ve Yerel Yönetimlerde çalışan işçilerin yıllık 52 günlük tediye almaları için başlatılan imza kampanyası hakkında yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada Gökdemir; 696 sayılı KHK gereğince, örgütlü olduğumuz kamu kurum ve kuruluşlarının daimi işçi statüsüne geçen sendikamız üyesi, sendikasız ve diğer sendikalara üye işçilerin ücret ve sosyal hakları, Yüksek Hakem Kurulu tarafından süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesine göre belirlenmiştir. Yüksek Hakem Kurulu, ücret ve sosyal haklardaki artış oranlarını, 2016 yılındaki enflasyon verilerini dikkate almak suretiyle altışar aylık dönemler halinde, yüzde 4 olarak belirlemiştir.

Ancak, 2018 sonu itibariyle enflasyon oranı %20,30 olarak açıklanmıştır. Enflasyonda görülen artış nedeniyle asgari ücret ve asgari ücretin katları şeklinde çalışan üyelerimizin maaşlarında son bir yıl içerisinde önemli bir kayıp oluşmuştur. Ayrıca Yerel Yönetimlerde kadro alan işçilerin 6772 sayılı Kanun gereği yılda 52 günlük tediyeyi de alamadıklarını kaydeden Gökdemir şöyle devam etti.

Konfederasyonumuz, çalışanlarımızın eriyen ücret ve sosyal haklarında en az enflasyon oranında artış / zam yapılması konusunda hükümetimizin yeni bir düzenleme yapması, istek ve taleplerimizin kamuoyunda karşılık bulması amacıyla bir kampanya başlatmıştır. Bu nedenle;

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına verilmek üzere hazırlanan dilekçelerin, kamu kurum ve kuruluşları ile KİT’lerde çalışan üyelerimize ve çalışanlara imzalatılıp, Islak imzalı dilekçelerin Bakanlıklara gönderilmesi için çalışma başlattıklarını kaydetti.

Dilekçelerde isim soyisim, işyeri ve imza kısmının doldurulmasının yeterli olduğunu belirten GÖKDEMİR, “hedefimiz bir milyon imza ile üyelerimiz ve tüm çalışanların hakkı olan enflasyon farkı ile Yerel Yönetimlerde çalışan işçilerin 52 günlük tediyelerini almaları için gereken tüm çabaları göstermek bizim görevimizdir.“

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu