Gurbetçi İsmet Almanya’dan Bildirdi

#ferizlide.com

Ditib Württemberg Kadınlar kolunun Ankara Hizmet içi semineri 

Württemberg – Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Eyalet Kadın Kolu Organizesi altın da, Eyalet Birliği Württemberg, Stuttgart Din ateşeliğinin ve Federal Kadınlar Kolunun Desteği ile derneklerin kadın Kolu temsilcilerine düzenlenen Ankara hizmet içi eğitim ve Kültür  seminerinde bir araya geldi.

100 yakin Kadın Yönetici nin katıldığı Programa 
Württemberg Eyalet Birliği Başkani sayin Ismet Harbi ve Eyalet Kadın Kolları Başkani sayin Aysun Pekalin açılış Konuşmaları ile start verildi.
Cemiyetlerin gelişmesinde kadının önemine değinen Württemberg DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Ismet Harbi her cemiyette kadın kollarının gönüllü kahramanlar olduğunu ve kadın faaliyetleri cemiyetlerin her anlamda sağlam bir Temel sağlamakta olduğunu vurguladi.
Württemberg DİTİB Eyalet Kadın Kolu Başkanı Aysun Pekal yaptığı açılış konuşmasında cami derneklerinde fahri olarak görev üstlenen kadınların yapmış oldukları çalışmaların önemine değindi. 

Pekal „Cemiyetlerimizde hiç bir menfaat beklemeden topluma hizmet etme adına fedakarca ve kendi özel hayatını arka plana atan kadınlarımıza nekadar teşekkür etsek azdır“.
Progam öncesi oluşmasında ve program boyunca eşlik eden Diyanet işleri başkanlığın ın görevlendirdiği Nasuh Aydemir hoca efendi de Grubu karşılayarak Hoşgeldiniz konuşmasında ve program boyunca göstermiş olduğu emeklerinden dolayı grubun hiç sorun yaşamadan Eğitim ve Kültür programı gerçekleşti.
Seminerin ilk Gününde Haci bayram Veli Camisinde güzel bir manevi organizasyonla Yoğun bir Programma start verildi. T.C. Stuttgart Din Ateşesi sayın Musa Uzun hocamızın birlik ve beraberlik içerisinde uyumlu çalışmanın önemine değinen konuşmasının ardından …
Grubun ilk Durağı 
Diyanet İşleri Başkanlığı oldu Diyanet İşleri Başkan Vekili Sayın Burhan işliyen grubu makamında kabul ederek kendilerine sıcak bir karşılama ve İslam’da kadın adlı bir program sundu.

Ardından grup Türkiye Diyanet Vakfı’nı ziyaret ederek burada Almanya Diyanet İşleri Türk İslam Birliği din hizmetleri müşaviri Sayın Kazım Türkmen,in yapmış olduğu kabul ve sunuma katıldı. Sayin Kazim Türkmen beyefendinin Camiler, çocuk, kadın, erkek, büyük, fakir ve zengin demeden toplumun bütün kesimlerini ibadette bir araya topladığı gibi başka sosyal faaliyetlerde de bir araya topladığını ifade eden Kazim Türkmen ‘‘siz birbirinizi sevip desteklemek zorundasiniz‘‘ Sağlam bir Toplum icin her zaman Birbirmizi sevmemiz gerektiğini ve hoş görüyle yaklaşmamiza da değindi.

Grup daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Kurtuluş ve Cumhuriyet Müzeleri olmak üzere son olarak da Anıtkabir’i ziyaret ettiler 
KAGEMDE düzenlenen Seminerde DİTİB Federal Kadınlar Kolu Başkanı Neşe Bıçakcı, ‘Kadın Konseylerine Katılım ve Sosyal Çalışmalar‘ konulu bir sunum yaptı. Bıçakcı, kadının sadece aile ile var olmadığını, her şeyden evvel insan ve birey olduğunu unutmamak gerektiğini hatırlattı ardından Sayin Nurten Afat hanım Kadın çalişmalarında ki İmkanları ve Beklentileri hakkında sunum yaparak konunun önemini vurguladı.

Ziyaretin ardından Yurtdışı Türkler ve akrabalar topluluğu davetine katılarak burada yurt dışında yapılabilir projeleri yerinde görme imkânına sahip oldular.
Akşam üzeri millet Camisi’nde kılınan Akşam namaz ile program sona erdi.
Pazar günü Hacı Bayram Veli Camii’nde kılınan sabah namazının ardından Grup Hızlı Trenle Konya’ya Doğru yol aldı
Konya ve Mevlana Ziyaret sırasi Kadınların toplum ve camide yerinin son derece önemli olduğunu vurgu yapan il Müftüsü Ahmet Pocanoglu bu önemi Peygamber Efendimiz ve ashabı çok iyi bir şekilde gösterdiğini söyledi. Kadın, camiyi sevecek ve bilecek ki çocuğuna camiyi öğretsin. Bu nedenle toplumun tüm fertlerini eğitmek gerekiyor. Diğer bir deyişle toplum ve aileyi oluşturan çocuk, genç, yetişkin, yaşlı, kadın, erkek tüm bireyler camideki faaliyetlerin ve eğitimin hedef kitlesidir” dedi. 
Ditib Württemberg 

Eyalet Birligi Baskani İsmet Harbi yapılan Bu Gezi ile birçok konuyu yerinde öğrendiklerini şahit ederek camilerimizin ve dinimizin yurt dışında yaşatılmasında en büyük etken rol oynayan kadınlarımızın böyle bir programa katılmalarını önemine binaen vurgu yaptı ve 
Programın hazırlanmasında büyük gayret gösterip öncülük yapan 
Eyalet kadın Birliği Başkanı 
Aysun Pekal ve yönetim kuruluna teşekkür etti

 

Abone Olun
Bildir
guest
1 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Ibrahim harbi
Ibrahim harbi
2 yıl önce

Tebrikler sizinle gurur duyuyoruz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x