Gündoğdu MYO öğrencileriyle buluştu

Ferizli MYO Tarafından Düzenlenen Kariyer Zirvesi 2022 Sergi Programına Katılan Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu öğrencilerle bir araya geldi.

Ferizli MYO Tarafından Düzenlenen Kariyer Zirvesi 2022 Sergi Programına Katılan Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu öğrencilerle bir araya geldi.

#FERİZLİDE.COM:

Yaklaşan yılsonu ve bitmek üzere olan öğretim yılı nedeniyle öğrencilerle kısa bir sohbet ederek bazı tavsiyelerde bulundu.

Gün doğdu yaptığı konuşmasında şöyle ifade etti:

“Başlangıçlar güzeldir, bitişler zor… Tanışmalar heyecanlı ve umutlu, ayrılışlar acı. Sizden bir şey kalır geride. Kırılan kalbinizden bir parça mı yoksa sevdiklerinizle paylaştığınız anlar mı? Sanıyorum ki tüm arkadaşlarımız şu günlerde kendilerini hüzünlendiren bir dönemde. Hayatınızın bir sayfasını acı tatlı anılarla kapatırken diğer sayfasını yeni beklentiler ve umutlarla açıyorsunuz. En önemlisi gelecek planları yapıyorsunuz.

Aileleriniz sizleri buraya gönderirken sizin ilerde iyi bir iş sahibi olmanızı istiyerek hayal ederek gönderdi. Çünkü şunu çok iyi biliyorlar; Onlar gittikten sonra hayat mücadelesine siz yalnız başınıza devam edeceksiniz. Eğer iyi bir iş sahibi olabilmişseniz güzel… yoksa hayatınızda bir çok sorun ile karşılaşacaksınız. İşte bu kadar çabanın, bu kadar çalışmanın tek amacı: SİZİN İYİ BİR İŞ SAHİBİ OLMANIZ.

Ancak iyi bir iş sahibi olmak için eğitim de yetmiyor. Uyulması gereken kurallar da var. Okul bir yerde de sizin bu kuralları öğrenmenize yardımcı oluyor. Nedir bu kurallar?

Mesela, aynı okuldan mezun olmuş kişiler faklı farklı pozisyonlarda çalışıyorlar. İki mühendis, birisi iş hayatında başarılı olmuş, ciddi bir inşaat şirketinde genel müdür olmuş, diğeri hala düşük bir ücretle şantiyelerde güneşin altında işçilerin başında koşturuyor.

İnsanlar daima iyiyi ve güzeli arıyor. İşte davranışlar dediğimiz bunlar. Siz hiç çarşıda meyva alırken bana kötüsünü ver veya elbise alırken bana çirkinini ver diyen gördünüz mü? Hangi aile çocuğuna evladım kötü hareketler yap, çirkin davranışlarda bulun der?

Patronlar, amirler, iş arkadaşları daima yanlış olanı değil, doğru olanı, çirkin olanı değil güzel olanı arıyor. Çalıştıracağı personelde iyi olanı güzel olanı, çalışkan olanı, başarı hedefi olanı ister. Güler yüzlü olanı, pozitif olanı, hayata bakış açısı toplumca itici olmayanı ister. Dolayısıyla sizler bugüne kadar öğrendiklerinizi tatbik edecek bir nevi kendinizi işverene karşı pazarlayacaksınız ki iş hayatında başarı sağlayabilesiniz.

Düzgün bir kıyafetle girmezseniz, nazik davranmazsanız, mantıklı ifadelerle kendinizi tanıtamazsanız kapı kapı iş aramak için dolaşmaya başlarsınız. Size iş kapısını açacak anahtar daha başlangıçta göstereceğiniz davranışlar ile açacak yada açmayacaktır.

İşin özü arkadaşlar…

İnsanoğlunu mutlu etmek kolaydır.

Gülümseyin, nazik davranın karşınızdaki insan mutlu olur.

Yüzünüzü asmayın, gülümseyin.

Yumuşak bir ifade ile sıkıntılarınızı karşınızdaki kişilere anlatın.

Karşınızdaki insanların size karşı daha olumlu davrandığını görecekseniz. Nazik bir ifade en olamayacak işlerin dahi kapısını açabilen altın bir anahtardır diyor

Veee

Sizlere güzel bir gelecek diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu