Gıdada tehlikeye dikkat!

#ferizlide.com: Gıdada Yapılan Taklit, Tağşiş Ve Bakanlığın Yayınladığı Listeler.

Gıdada tehlikeye dikkat!

Gıdada Yapılan Taklit, Tağşiş Ve Bakanlığın Yayınladığı Listeler

Tağşiş, gıda maddelerinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin, mevzuata veya izin verilen özelliklerine aykırı olarak üretilmesi halini tanımlamaktadır.

Tereyağına bitkisel yağ katılması tağşişe örnektir mesela. Taklit ise gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin şekil, bileşim ve nitelikler itibariyle kendisinde olmayan özelliklere sahip gibi gösterilmesidir.

Meyve şurubunun pekmezmiş gibi satılması taklide örnektir.

Pek çok sektörde olduğu gibi gıda sektöründe de sırf daha fazla kazanç sağlayabilmek adına insan sağlığını tehdit eden uygunsuz işlemler yapılmaktadır. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı bu uygulamaları tespit etmek adına çalışmalar yapmaktadır. 2012 yılından itibaren laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarası Bakanlık (GTHB) resmi internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Son olarak 4 Ocak 2020 tarihinde taklit ve/veya tağşiş yaptığı tespit edilen 229 firmaya ait 386 ürün kamuoyuna açıklandı. Balda glukoz-fruktoz şurubu, çay, baharat ve salçada gıda boyasına, zeytinyağı ve tereyağda diğer bitkisel yağlara, çikolatada ilaç etken maddelerine rastlandığı tespit edilmiştir. Bakanlığın sitesinden ayrıntılı listeye ulaşabilirsiniz.

Tüketici olarak, aldığımız ürünlerin etiketini, içeriğini okumak; merdiven altı olarak tabir edilebilecek, içeriğine, marka güvenirliliğine(Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onaylı olduğuna dair onay kodu gibi) dair bilgileri içermeyen ürünlerden uzak durmak gıda güvenliğini sağlamak adına yapabileceğimiz şeylerden birkaçı.

Çevrenizde güvenilirliğinden emin olmadığını düşündüğünüz, halk sağlığını riske atan üreticiler olduğunu düşünüyorsanız bakanlığın bu gibi durumlar için oluşturduğu alo 174 gıda hattına başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Diyetisyen: Işılay Kuş Ferizli

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Olun  
Bildir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı