Genel müdür Duran Sakarya Gazeteleriyle buluştu

#ferizlide.com: Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran, Sakarya'da günlük olarak yayınlanan gazetelerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıya SGC Başkanı ve TGF Genel Başkan Yardımcısı Sezai Matur da katıldı.

SATSO TOPLANTI SALONUNDA

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu Sakarya Şube Müdürü İbrahim Çorbacı ve Basın İlan Kurumu Kocaeli Şube Müdürü Salih Yalçıntaş, Sakarya’da günlük olarak yayın yapan gazete temsilcileri ile bir araya gelerek gazetecilerin sorunlarını ve taleplerini dinledi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (SATSO) toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sezai Matur’un da hazır bulunduğu toplantıda fikir alışverişinde bulunuldu.

GAZETELER İNTERNETE AĞIRLIK VERMELİ

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran “İnsanlar özellikle pandemi sürecinde daha yoğun bir şekilde internet haberciliğini kullanır hale geldi. Biz gazetelerimizin gazetecilik anlayışını internet sitelerine de taşımalarını istiyoruz. Çünkü internet siteleri artık çok yaygın. Bunların birçoğu kurumsallaşamadı, merdiven altı diye tabir edebileceğimiz şekilde internet siteleri oluşmaya başladı. Kurumsallaşan internet sitelerini bu konunun dışında tutarak şunu diyebiliriz ki; bu siteler yüzünden yanlış haber doğru haberin önüne geçiyor” dedi.

 

KURUMLAR GAZETELERE DESTEK OLMALI

Yerel gazeteleri önemsediklerini belirten ve yerel gazetelerin hayatını devam ettirebilmeleriyle ilgili birçok kuruma görev düştüğünü belirten Duran “Yerel gazetelerimizi önemsiyoruz. Ulusalın ötesinde yerellerle ilgili bir takım çalışmalar yapacağız. Yerel gazeteleri bir şehrin kılcal damarları olarak görüyoruz. Bir şehrin sorunlarını, güzelliklerini yerel gazetelerden daha iyi anlatabilecek bir mecra yok. Sakaryaspor bizim için çok önemli ama Sakaryaspor’u anlatacak yerel gazeteler olmazsa biz herhangi bir spor gazetesinde veya ulusal bir gazetenin spor sayfasında Sakaryasporla ilgili detayları göremeyiz, bu bilgileri alamayız. Bunun için yerel gazetelerin yaşamasıyla ilgili kamu kurumlarımıza, siyasetçilerimize, STK’larımıza büyük görevler düşüyor. Yerel gazetelerimiz kamu görevi yapıyorlar” diye konuştu.

GAZETELER ÇAĞA AYAK UYDURMALI

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sezai Matur, Sakarya’da basının Türkiye’de örnek göstererilen düzeyde olduğunu belirterek bunun gurur verici olduğunu belirtti. Matur, hızla gelişen internet teknolojisiyle basılı gazetelerin baş etmesinin zorlaştığına dikkat çekerken “ Gazetelerimiz buna direnmek yerine çağa ayak uydurmalı ve gazetecilik faaliyetini internet üzerinden sürdürmenin hazırlığı içinde olmalı” şeklinde konuştu. 

Kaynak:T54

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x