Fındıkta Hem Rekolte Düşük Hem Fiyat

#ferizlide.com

Dünya fındık üretimini elinde bulunduran Türkiye’de fındığın en çok üretildiği illerin başında gelen Sakarya’da, bahçelerdeki hasat yüzleri güldürmezken, tahmini rekoltenin geçen yıla oranla yarı yarıya düşük olması bekleniyor. Üreticilerin fiyattan beklentisi ise 15 lira.

16 ilçesinde de fındık ağaçları ekili olan Türkiye’nin en çok fındığının üretildiği illerin başında gelen Sakarya’da, fındık bahçelerinde hasat devam ediyor. Binlerce kilometre uzaklıktan aileleri ile birlikte Ferizli İlçesine gelen onlarca mevsimlik işçi, sabahın erken saatlerinden itibaren başlayarak gün sonuna kadar fındıkları toplayıp çuvallıyor.

Sakarya’da bu yıl yapılan hasatlarda toplanan fındık, geçtiğimiz yıla oranla yarı yarıya az durumda. Bu nedenle rekoltenin bu yıl yüzde 50 seviyesinde düşüş yaşayacağı tahmin ediliyor. Üretici rekoltedeki düşüşü ise bu sene yağmurların aralıklarla değil de sık yağmasına bağlıyor.

Ferizli Ziraat Odası Başkanı ve aynı zamanda üretici olan Rıdvan Eren, “Bu yılki rekolte geçtiğimiz yıllara oranla düşük. Mayıs fındığı kendini besleyemedi. Çünkü güneşten yeterli derecede enerji alamadı. Fındıklarda yarı yarıya boşluklar var. Bu da randımana yansıyacak. 52-53 randımandan aşağıya olmaz bizim bu bölgede fındığımız. Sanırım bu sene 50 randımanlar seviyesinde kalacak gibi” dedi.

Üreticinin fiyattan beklentisinin 15 lira olduğunu ifade eden Eren, “Geçtiğimiz yıllardan bu yana gelen bir beklenti bu. Fındık bölgelerinde dışarıdan alınan fındık bahçeleri var. Burada oturmuyor vatandaş. Fındığı topluyor götürüyor emanete veriyor. Bu da fındığın pazara inmesini hızlandırıyor. Yani tüccar alacağı kadarını alıyor, yaptığı anlaşmalara cevap veriyor ve böylelikle fındık fıyatının yükselmesini frenliyor” diye konuştu.

Fındık bahçelerinde hasadın 15 Eylül tarihine kadar süreceği ifade edildi.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x