Fındık Üreticisinin Tırtılla mücadelesi

#ferizlide.com: Halk arasında Tırtıl olarak biline Amerikan beyaz kelebeği ile mücadele çiftçinin adeta çilesi haline dönüyor bu aylarda.

Fındık başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türüne verdiği zararla ciddi ekonomik kayıplara sebep olan Amerikan beyaz kelebeği sorununun tarım üreticilerini oldukça mağdur ettiği biliniyor.

Bu konuda başta üreticiler olmak üzere sivil toplum kuruluşları, belediye ve muhtarlıkların İl ve ilçe tarım müdürlükleri koordinasyonunda hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini ifade ediliyor.

Ferizli’de başarılı çiftçiliği ile tanınan ve iyi bir fındık üreticisi olan Cahit Burukoğlu Tırtılla mücadelede zaman kaybetmeden fındık bahçesinde önlem almaya devam ediyor.

Artık zor durumda olan üretici/çiftçi yüksek meblağlı girdilerin altında can çekişir duruma gelirken; öte yandan tarlaları, bahçeleri sanayiciye sattırma tuzakları ile karşı karşıya kalan çiftçi canından bezdirilerek tarlayı bahçeyi terk eder hale geldi.

İşte direnen ve mücadele edenlerden biri olan ve bahçede çalışır vaziyette rastladığımız çiftçi Burukoğlu “çiftçilik artık imtihanımız oldu, elde bulunanlarımızla çalışmaya, üretmeye, devam edeceğiz. Ancak bu şartlarda nereye kadar bilinmez. Eğer ürün almak istiyorsak tarladan, bahçeden bir an gözümüzü ayırmadan her türlü haşere ve diğer etkenlerle mücadele etmek mecburiyetindeyiz.

Bir çiftçi olarak biliyorum ki eğer topraktan koparsak bizler ve geleceğimiz yok oluruz” diye sıkıntısını dile getirdi…  

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x