Ferizlide kurulmak istenen OSB’ler de neler oluyor?

Ferizlide yeniden kurulmaya çalışan OSB’lerde vatandaşlar mağdur ve haksızlığa uğratıldıklarını iddia ediyorlar.

Ferizlide yeniden kurulmaya çalışan OSB’lerde vatandaşlar mağdur ve haksızlığa uğratıldıklarını iddia ediyorlar.#FERİZLİDE.COM:

Arazi sahipleri ve vatandaşlardan haber merkezimizi gelen mesaj ileti ve telefonlarda ferizlide mevcut olan bir osb var ancak ne hikmetse hala osb kurmakiçin Satso, ve osb dernekleri harıl harıl organize sanayi bölgesi kurmak için ferizliye üst kurmuşlar.

Bir tarafta ihtisas osbe bir tarafta lojistik osb tarım arazileri hızlı bir şekilde el değiştiriyor.

Yok mu bu memleketin bir sahibi diyen bazı arazi sahipleri ve vatandaşlar, “öngörülen kamulaştırma 67binlira. Oysa arazilerin bu şekilde kamulaştırılarak daha sonra yüksek rakamlarla el değiştirdiğini biliyoruz. Bu tarlalar kamulaştırmaya bırakılırsa vatandaşın arazileri yok yere elinden çıkmış olacak. Bunun geçmişte bir örneği mevcut ve Ferizli osb de yaşandı. Bu çetrefilli duruma arazi sahibi itiraz edemiyor etse de yürütmeyi durduramıyor.” Bir diğer arazi sahibi ise “Sakarya’yı ve Sakarya’nın değerlerini bilmeyen kişilerden bilirkişi heyeti kurmuşlar bu anlaşılır ve kabul edilebilir bir durum değil” diyor. ‘Bunca tarım arazileri el değiştirip betonlaştırma yoluna giderken hiçbir siyasiden ve hiçbir yetkili ve ilgili kişilerden, STK temsilcilerinden gık çıkmaması gelecek için gerçekten korkunç ve tehlikeli bir durum diye tepkisini dile getiren bir çiftçi kendimi bu kadar çaresiz hiç hissetmemiştim’. Bu ve buna benzer birçok eleştiri ve tepkiler gelmeye devam ediyor. Ferizli’de çiftçinin elinde olan tarlası OSB adına ucuza kamulaştırılır hem tarım arazileri yok oluyor hem çiftçi ve toprak sahibi mağdur oluyor.

Bu çetrefilli durumu Ferizli Doğayı Koruma ve Tarımı Destekleme Derneği tarafından ele alındığı, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili mağdur vatandaşların ve tarım arazilerinin durumunu kamuoyuyla paylaşacakları öğrenildi.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu