Ferizli’de İbadet Alanı Kavgası Büyüyor

#ferizlide.com

İddia edildiğine göre bu durumda haksız kazanç ve kayırma söz konusudur deniliyor.

İçişleri Bakanlığının Belediye başkanı Ahmet Soğuk hakkında ibadet alanıyla ilgili imar usulsüzlüğü için soruşturma izni verilen söz konusu bina mahkemelik oldu.

Devlet mahallesi 19 Mayıs caddesinde üzerinde 6 daire ve bir işyeri bulunan binanın işyeri bölümüne ilave kaçak yapı yapıldığından dolayı hak sahipleri tarafından mahkemeye verildi.

Bir şahsa ait işyerine ilaveten üç yıl önce yapılan kaçak yapı binaya ait ortak kullanım sahası olan yeşil alanı işkâl edilmiş ve bu durum Ferizli belediyesi tarafından tespit edilmişti.

Bu durum belediye encümeni tarafından Mayıs 2016 tarihinde aldığı 89 numaralı yıkım kararıyla neticelenmiş. Ancak söz konusu ek bina hala yıkılmamış durumda!

Hak sahipleri kira bedelinin istiyor

Üç yıl önce ilave yapılan kaçak yapının ardından özel bir firmaya kiralanan iş yerinden alınan kira bedelinin bina da ki hak sahipleri olarak geri istedikleri ve bu durum için mahkemeye başvurdukları ifade edildi.

Kaçak bölümün yıkılması ve bu güne dek alınan kiraların diğer hak sahiplerine geri verilmesi için mahkemeye başvuran hak sahiplerinden Nazmiye Ak’ın eşi belediye meclis üyesi ve encümeni Ertan Ak konuyla ilgili açıklamada bulundu. Ak, “birçok yerde olduğu gibi burada da bir haksız ve hukuksuzluk mevcuttur.

Belediye başkanı Ahmet Soğuk tüm bu gelişmelerden birinci derecede haberdardır. Gerek ibadet alanı ile ilgili imarla gerek dünürü üzerinden yapılan kaçak ilave yapıla ilgili ve gerek bu işyerinin kiraya verilmesiyle ilgili olsun yakinen ilgilenmektedir.

Belediye encümeninin aldığı yıkım kararı hala neden gerçekleşmemiştir? Buradan sayın başkan Soğuk’a soruyorum; acaba yıktırmamanızın sebebi işyeri dünürünüze ait olduğu içinimdir?”

Kaçak yapıdan bugüne kadar elde edilen kirayı kim alıyor?

Ertan Ak, “madem kaçak yapı belediye tarafından tespit edilmiş ve yıkım kararı alınmıştır ise; uzun zamandır ilave işyeri yapımı ortak yeşil alanı gasp ederek haksız kazanç olan kirayı kim alıyor?

Mevcut binada ki hak sahiplerinin bu kira bedelinde hakları yok mu?

İşte tüm bunların hesabının görüldüğü yer yüce mahkemedir.

Bizlerde bu konuları mahkemeye bildirmiş hem kaçak yapının neden yılmadığını!? Hem de bir kişi tarafından alınan kira bedelinin diğer hak sahiplerine iadesinin gerçekleşmesi için adalete başvurmuş durumdayız!” açıklamasında bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu