Ferizli’de Gençliğin Zeka Projesi Başladı

#ferizlide.com

Zekâ Dolu Gençlik Projesi Kapsamında Faaliyetler Başladı.

Fikret İsmet Aktekin Anadolu Lisesi öğrencileri Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri kapsamında desteklenen Zekâ Dolu Gençlik Projesi kapsamında,15 öğrenciye Zekâ Oyunları Eğitici Eğitimi verildi. Bu kapsamda bu gün düzenlenen sertifika takdim törenine, İlçe Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Fevzi Mahmutoğlu ve diğer okullardan idareciler katıldı. Sertifika takdim töreni öncesinde Gençlik Topluluğu üyeleri oyunları İlçe Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürüne tanıtımını yapıp, çocuklara olan faydalarından bahsettiler. Ardından Gençlik Topluluğuna sertifikaları İlçe Kaymakamı tarafından verildi. Okul Müdürü Ali Harbi kaymakama desteklerinden ve programa katılımından dolayı gençlik topluluğu adına teşekkür etti.

İlçe kaymakamı konu hakkında gençler ile yaptığı söyleşide;  Yapmakta oldukları çalışma ile ilgili çok mutlu olduğunu, aynı zamanda gençlerimizin bu tür girişimci ruh ile gönüllü faaliyetler yürütmesi ve öncülük etmelerinin mutluluk verici olduğunu ifade ederek öğrencilere başarılar diledi. Oyunları anlatan gençlerle tek tek ilgilenen Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü’ye oyunlar hakkında bilgi verildi. Katamino, Mangala, Reverse, Q-Bıtz, Equilibrio, Pentago, Kulami, Tangram vb oyunlar oynanarak tanıtıldı.

Öncelikli olarak, şehir merkezinde kırsal bölgelerde, dezavantajlı köy ve beldeleri zekâ oyunları eğiticiliği eğitimi almış gençlerimizle dolaşarak sınıflarında Çokluklarımıza seviyelerine göre zekâ oyunları öğreteceğiz.

Şehir merkezlerinde de etkinliklerimiz olacak daha çok apartmanlara sıkışmış, internet bağımlısı ve internet bilgisayar oyunlarına yönelen çocuklarımızı da zekâ oyunları ile tanışmalarını sağlayacağız.

 

1- projemizin amaçlarından birisi dar gelirli olan çocukların kırsaldaki çocukların keyifli zaman geçirmelerinin alternatiflerini oluşturmak zamanı daha etkin ve verimli geçirmeleri

 

2- Zekâ oyunlarının yanında yöresel oyunlarımızı da öğreteceğiz, tanıttığımız zeka oyunlarının geri dönüşüm malzemeleri ile nasıl yapıldığını anlatacağız ve yaptığımız örnekleri göstereceğiz.

 

3-Şehirdeki çocukların ise dairelerden site içerisinde çıkarıp bir araya gelmeleri için alternatifleri olduğu konusunda farkındalık oluşturma. Okul dışında da sosyalleşmeleri ne olanak tanıma internet bağımlılığını ve Bilgisayar oyunlardan, Oyun bağımlılığından kurtarma Hedeflerimizden bazıları.

Akıl ve zeka oyunları çocukların stratejik ve mantıklı düşünme, problem çözebilme becerilerini artırabilir. Bunun üzerine belirli araştırmalar olduğu biliniyor.

Artık çocukların elinde Ipad, Iphone ve teknolojinin her alanına kolayca ulaşabildikleri bir yaşam var. Bu nedenle zeka ve bilinç gelişimleri çok hızlı oluyor. Her şeyi çok kısa zamanda algılıyor ve farklı değerlendirebiliyorlar. Akıl ve zeka oyunlarının çocukların gelişimine etkileri de bu nedenle çok farklı oluyor. Bu konu, çocuk gelişiminde çok önemli bir yer kaplıyor.

Her aile çocuğunun en iyi şekilde eğitim görmesini ister. Ancak bazı çalışmalar sadece okulda yapıldığında yetersiz kalabiliyor. Çocuklarının mevcut kapasitesini ortaya çıkarmak isteyen ve farklı becerilerini geliştirmek isteyen ebeveynler çocuklarıyla ilgilenirken akıl ve zeka oyunlarından rahatlıkla faydalanabilirler. ferizli haber mustafa üstübi

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x