Ferizli’de ‘Diyanet Gençlik Merkezi’ Açıldı

#ferizlide.com: Ferizli Müftülüğü ‘Diyanet Gençlik Merkezi’ Ferizli Merkez Camii altında dualarla açıldı.

Ferizli İlçe Müftülüğü Diyanet Gençlik Merkezi 4 Mart Çarşamba günü öğlen namazı sonrası protokol ve halkın katılımıyla açıldı. Açılış öncesi İdlib’de şehit düşen kahraman askerler rahmetle anıldı. Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Ferizli Merkez Cami İmam Hatibi Halis Çamoğlu’nun güzel sesiyle sunduğu Kuran Tilaveti ile devam etti.

“Gençler bir toplumun geleceğidir”

Açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Bedri Sinan Yazıcı, Ferizli Müftülüğünün çocuklara ve gençlere yönelik proje ve faaliyetlerini anlattı. Müftü Yazıcı, “Her toplum kendi geleceğini garanti altına alarak, kendi değerlerini yüceltip geliştirecek fertler yetiştirmeyi hedef edinmiştir. Bunun yolu da maddi ve manevi açıdan iyi bir nesil yetiştirmekten geçmektedir. Diyanet işleri başkanlığımız bu gerçekten hareketle son yıllarda çocuklarımızın ve gençlerimizin dini, milli ve manevi değerlerine bağlı yetişmeleri için önemli projeler hayata geçirmiştir” dedi. Gençlik faaliyetlerindeki vizyonlarının Peygamber Efendimiz (SAV)’in buyurduğu mahşer günü arşın gölgesinde gölgelenecek nesilleri yetiştirmek olduğunu vurgulayan Müftü Yazıcı, Gençlik Merkezi’nin gençler için güvenilir bir liman, hoşça ve helal dairede zamanlarını geçirecekleri nezih bir yuva olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

İl Müftü Vekili Paşa Bektaş, Gençlik Merkezi’nin Ferizli’ye hayırlı olmasını dileyerek, burada yetişecek gençlerin vatanına, milletine, dinine, devletine hizmet edecek hayırlı bireyler olmalarını temenni etti.

Sakarya’da 16 ilçede gençlik merkezleri açmak için ellerinden gelen çabayı sarf ettiklerine dikkat çeken İl Gençlik Koordinatör Başkanı Mehmet Çatallar, “Bu mekândan ne kadar çok gencimiz istifade ederse amacına o kadar ulaşmış olur. İnşallah burada güzel hizmetler olacak güzel dostluklar oluşacak” dedi

“Gençliğini ihmal eden geleceğini imha eder”

Çocukların ve gençlerin kötü alışkanlıklardan uzaklaşarak, güzel ahlakla yetişmesinde ailelere önemli görevler düştüğüne dikkat çeken Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, “Maşallah, genç bir nüfusa sahibiz, genç nüfusu hızla artan bir ülkeyiz. Fakat gençlerimizin sorunlarıyla ne kadar ilgilenebiliyoruz? Çocuklarımızı ne kadar koruyabiliyoruz? Çocuklarımızı yavaş yavaşta olsa kaybediyoruz. Bu gerçeği görmek için gençlik dizilerine bakmak yeterli. Hepimiz bu gidişe bir dur demeli; gençliğin zihnini, ruhunu ve ufkunu açacak işlere imza atmalıyız. Gerek aile içi etkili iletişimde gerekse çocuklarımızı yetiştirme sürecinde tertemiz tarihimize ve kültüre göz atmamız, ondan feyiz alarak aile içinde eşlerimizle ve çocuklarımızla etkileşimimizi dizayn etmemiz daha yerinde olacaktır. Unutmamalıyız ki, genç kuşaklarını ihmal edenler geleceklerini imha ederler” dedi.

Başkan Gündoğdu, Sayın Cumhurbaşkanımızın tabirleriyle mukaddes değerlerini bilen, milli hedeflerin takipçisi olan, Türkiye’nin 2053 – 2071 vizyonlarını oluşturma, hayata geçirme vazifesinin bilincinde olan bir gençliği hepimiz hayal etmeli ve bu uğurda nesiller yetiştirme gayretinde olmalıyız diyerek şöyle devam etti:

“Nasıl bir gençlik”

İlahi şiarlarla yoğrulan, Nebevi şuurla donanan, bir gençliğin hayaliyle dertlenmeliyiz. Rahmet Elçisi’nin yolunu yolu bilecek, hakikatin izini sürecek. Mesela, Hz. Ebubekir olup bütün insanlığa kol kanat gerecek, yüce gönüllü bir gençlik. Zifiri karanlıkta kapkaranlık bir kayada haksızlığa uğrayan kara bir karıncanın hakkını hukukunu muhafaza edecek kadar Hz. Ömer gibi düşünen bir gençlik. İçi

Peygamber sevgisiyle dopdolu, Hz. Ali gibi bir gençlik. Bir eline güneşi, bir eline dünyayı verseler davasından asla vazgeçmeyecek şuurunda bir gençlik. İnsanlığın sorunlarıyla hemdert, Müslümanların sorunlarıyla hemdost, ülkesinin sorunlarıyla hemhal olan bir gençlik. Hayali bile müthiş olan bu gençlik için hepimize büyük görevler düşüyor. Her şeyden önce anne-baba olarak bu uğurda gecemizi gündüzümüze katarak gayret edelim. Ben, bana düşecek olan göreve bir nefer olarak hazırım. Başta Diyanet İşleri Başkanımıza ve çok kıymetli din görevlisi kardeşlerime son yıllarda çocuklar ve gençler için yaptıkları 4-6 yaş gurubuna yönelik kurslar, camiyi seviyorum, gençlik faaliyetleri gibi projelerden dolayı teşekkür ediyorum. Gençlik Merkezimiz ilçemize hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, dedi.

“Gençliğimiz en büyük zenginliğimiz”

Son olarak kürsüye gelen Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü ise, “Millet olarak bizim en büyük zenginliğimiz gençliğimizdir. Ülkemizin ileriye dönük 2023 – 2053 – 2071 hedeflerine taşırken ülkemizi daha yükseğe, daha güçlü duruma getirebilmek, bu hedeflere ulaşmak gençlerimizin çalışmaları, gençlerimizin gayretiyle mümkün olacak. Fakat bu zenginliğe sahip çıkmak, kıymetini bilmek, gençliği her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak gerekiyor. Gençlerimizi toplumumuzun ahlaki milli değerlerini özümseyip benimseyen fert olarak yetiştirmeliyiz ki amaçladığımız ileriye dönük hedeflere ulaşmamız mümkün olsun. Bu açıdan yapılan bu eserlerin ve çalışmaların, gençlerimize sahip çıkma bakımından önemli bir çaba olduğu düşüncesindeyim. Bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen başta ilçe müftülüğümüz ve çalışma arkadaşlarına, bu esere maddi manevi her türlü desteği veren hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bu eser ilçemiz, milletimiz için hayırlara vesile olur. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Gençlik Merkezi’nde gençlere yönelik ilmihal ve siyer gibi derslerin yanı sıra sosyal ve kültürel içerikli faaliyetler düzenlenecek.

Gençlik Merkezi Açılış programı müftülük tarafından verilen ikramın ardından sona erdi.

Açılışa, Ferizli Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, Sakarya İl Müftü Vekili Paşa Bektaş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, Emekli İl Müftüsü İlyas Serendi, İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörü Mehmet Çatallar, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, müftülük personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu