Ferizli’de Devam Eden Mahkemelere İtibar Yok

#ferizlide.com

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ/PDY) 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan ilk davada 222 sanığın yargılanmasına ilk olarak 2017. 3 Nisanda geniş güvenlik önlemleri altında kalabalık izleyici katılımıyla başlanmıştı.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesince Ferizli’de özel olarak hazırlanan Ferizli spor salonunda yapılan duruşmaya bazı tutuklu, tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınlarının haricinde kimsenin katılmaması dikkat çekti.

İlk mahkeme günlerinde tutuklu yakınlarının haricinde birçok izleyicide salona gelerek mahkemeyi izliyordu. Ancak son devam eden mahkemelerde o kalabalıklar yerini yalnızlığa terk etmiş olduğu görünüyor.

Sessizlik içinde devam eden dünkü mahkemede tutuklu sanık R.B savunmasında “darbe girişiminden habersiz olarak valilik önüne gittiklerini ve suçsuz olduklarını öne sürdü. Kanunsuz emri veren Uğur Coşkun, kanunsuz emri ilan eden Ahmet Üzer. Ancak biz bu emre uymayıp polise teslim olduk. Kimseye zararda vermedik. Tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum” dedi.

İddianame

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliği’nin işgaline ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve örgütün sözde “hava kuvvetleri imamı” firari Adil Öksüz, meslekten ihraç edilen askerler 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, eski Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yarbay İsmail Öcal, Binbaşı Ali Şahin, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Üsteğmen Kayhan Demir ile 171 asker ve bir sivil şüpheli hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun “anayasayı ihlal” suçunu düzenleyen 309, “kasten öldürmek” suçunu düzenleyen 81. ve 35. maddeleri uyarınca birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 185 yıl altı aydan 319’ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Subay, astsubay, erbaş, erler ve bir sivilden oluşan 42 sanık hakkında da çeşitli suçlardan hapis cezaları talep edilen iddianamede, 50 sanık hakkında ise “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’un müşteki olarak bulunduğu iddianamede, Valiliğin işgali sırasında yaralanan 19 vatandaş da mağdur olarak yer alıyor.

Mahkeme heyeti, eski AK Parti Milletvekili Ali İnci, 15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik ve polis memuru Abdullah Karabulut’un davaya müdahil olma taleplerini kabul etmişti.

Mahkeme heyeti, örgütün elebaşı Fetullah Gülen hakkında aynı suçlardan Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ve “hava kuvvetleri imamı” Adil Öksüz hakkında da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığından, dosyalarının ayrılmasına ve bu mahkemelere gönderilmesine karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu