Ferizli’de 30 Ağustos Zafer Bayramı

#ferizlide.com

Ferizli’de bu sabah saat 09.30 da Atatürk büstüne çelenk koymak, saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla başladı, 30 Ağustos Zafer Bayramı.

Ardından Halk Eğitim müdür yardımcısı Mahmut Pehlivan günün anlamını belirten önemli metni okudu.

Törene katılan öğrenciler de 30 Ağustos Zaferini yansıtan anlam yüklü şiirleri güzel okudular.

Çelek töreninin ardından kaymakam Vekili Fatih Kurt makamında bayram tebriklerini kabul etti.

Bayram törenine Ferizli kaymakamı Fatih Kurt, Belediye Başkanı Ahmet Soğuk, siyasi parti ilçe başkanları, STK temsilcileri daire amirleri katıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı

“Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır. Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan Orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.”

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x