Ferizli OSB gündemden düşmüyor…

#ferizlide.com: Sakarya Yenihaber gazetesi yazarlarından Münir Ali Kara köşesinde Ferizli İhtisas OSB’yi gündemine taşıyarak: “Halka rağmen olur mu?” diye soruyor.

Evet, doğruda bir soru. Geçtiğimiz gün mahalle halkının daveti üzerine gittiğim OSB alanında tarla sahiplerinin sorduğu 2 can alıcı soru: Neden bu verimli tarlalar? Ve neden bu insanlar adam yerine konularak hiç kimseyle bir toplantı bir istişare yapılarak rızanız var mı diye sorulmadı? Ve 3. Soru: Ne hakla gelip birileri bizim tapulu arazinizin üzerinde harita çizebiliyor?

Buna benzer birçok sorular ve şüphelerle devletin adaletine başvurduklarını ve diğer tarla sahiplerinin de aynı mahkemeye gideceklerini ifade ettiler.

İşte tüm bu ve buna benzer OSB’lerle ilgili konuları gündeme taşıyan Münir Ali Karanın o yazısından bir bölüm:    

“Halka rağmen olur mu?

Daha önce defalarca yazdım. Sapanca’daki teleferik mevzusunda vatandaşlara kulak tıkandı. Tepki gösterenlerin bazılarına “Artniyetli” bazılarına “Terörist” denildi. Aralarında terörist de artniyetli de olabilir. Ama söylenenleri dinlemek lazım değil miydi?

Şimdi benzer durum Ferizli’de söz konusu. Ferizli’deki vatandaşlar “Devlete can feda” diyip tarlalarını vermeye razı. Ama rant elde edileceğine ilişkin tedirginlikleri var.

Adamların argümanları da çok sağlam. Diyorlar ki, “Birkaç kilometre ötedeki Söğütlü’de adam eksen bitiyor ama Ferizli’de OSB yapılacak alan tarım arazisi değil. Bu akıl alır şey değil” diyorlar.

Dahası başka önerileri de var. OSB için öngörülen alanın hemen arkasında Kaynarca sırtlarında kayalık alanlar var. İlla o bölgeye OSB kurulacaksa hemen birkaç kilometre öteye kurmak da mümkün.

Belki Ferizli’deki yere de yapılabilir. Ben orasında da değilim. Adamları dinlemek lazım. Arazisini verecek olan adamları dinlemezseniz o adamlar kendilerini daha sonra yargı yolu ile dinletiyor ve ortaya Karasu’da olduğu gibi daha karmaşık bir durum çıkıyor.

Karasu’da kurulan OSB’de işler durumda olan fabrika var. Kurulması devam eden ve bu yıl içinde faaliyete geçecek fabrikalar var. Ama yargı o bölgedeki tapuları bozdu ve yatırımcıya değil eski arsa sahiplerine verdi.

Şimdi yatırımcı yatırımını alıp gidecek değil, arsa sahibinin bedel talebi karşılanabilir mi? Belli değil. Arsa sahibi arsasını alsa ne dolgusu yapılmış arsası eskisi gibi değil.

Özetle Karasu’da işler karışmış durumda. O zaman, bu günden, Ferizli’de yaşanan durumun düzeltilmesi gerekiyor.

En azından vatandaşın dinlenmesi ve kalıcı bir çözüm bulunması lazım. Aksi halde işin içinden çıkılması mümkün olmayabilir.”

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Olun  
Bildir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı