Ferizli müftüsünden nezih bir kandil yazısı

#ferizlide.com: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet aleyhi-selamın doğum yıldönümü nedeniyle Ferizli İlçe Müftümüz Bedri Sinan Yazıcı’nın Mevlit kandilini anlatan nezih yazısı:

İşte Ferizli İlçe Müftüsü Bedri Sinan Yazıcı’nın Mevlit kandilini anlatan o nezih yazısı:

Değerli okurlar

 Sözlerime başlamadan önce Bizleri yoktan varedip kendileriyle huzur bulacağımız eşler yaratıp zürriyetimizden göz aydınlığı kız erkek evlat verip dünyamızı süsleyen Rabbimize hamd, Onun son Elçisi en hayırlı evlat, en hayırlı eş, en hayırlı baba, en hayırlı dede olan Efendimize (sav)  sayısız salat ve selam ediyorum.

 Rabbimizin bize karşı olan rahmeti ve Lutfi ilahisi neticesi olarak yaklaşık 1450 yıl önce hicri Rabiülevvel ayının 12. Pazartesi günü veladetiyle dünyamızı küfrün, zulmün, şirkin, taassubun ve cehaletin zifiri karanlıklarından imanın, adaletin, tevhidin ve ilmin aydınlığına çıkaran Resulü ekrem (sav) Efendimizin doğumunun seneyi devriyesini idrak ediyoruz. 

Yani bugün efendimizin doğum günü.

Âlemi İslam’a kutlu olsun.

Yeniden dirilişimizin, yeniden şahlanışımızın, yeniden İslam kardeşliğimizi inşa edişimizin vesilesi olsun inşallah…

Kendisine Resul ve nebilik vazifesi verildikten sonra dünyevi herhangi ücret, makam, mevki, şöhret, servet beklentisi olmadan “benim ecrim yalnızca alemlerin rabbine aittir.” diyerek hertürlü çileye, işkenceye, baskı ve boykota göğüs gererek yirmiüç yıl gibi bir sürede durmadan dinlenmeden çalışarak Allah’ın izniyle insanlık tarihinin en büyük madde ve mana inkılabını yapıp insanlığı küfür ve sapıklık batağından kurtararak İslam’ın yüce aydınlığına çıkarmıştır.

Dava nedir, (çıkarsız) Dava adamlığı nedir görmek isteyen O’nun ve ashabının hayatına dönüp tekrar tekrar bakıp örnek alması gerekir. 

Nitekim Rabbimiz kerim kitabımız Kuran’ı Kerim’de:

Andolsun, Allah’ın Resul’ünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır. (Ahzap/21)

Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak isteyen bir baba, onun hayatında kendisi için çok güzel örnekler bulacaktır. Bir devlet başkanı onun hayatında çok güzel örnekler bulacaktır. Velhasıl örnek arayan, rehber arayan, kılavuz arayan ondan daha mükemmel bir önder bulamaz.  

O insanlığa Allah’ın bir lütfudur, O iki Cihan güneşi, insanlık bahçesinin kemal meyvesidir, O insanlık sarayının şeref köşesini işgal etmiştir. 

 Değerli okurlar

Allah’ı sevmek, Peygambere tabi olmayı gerektirir.  Peygamberin sünnetine uymayan bir kimsenin Allah’ı seviyorum demesinin bir anlamı yoktur. Nitekim Rabbimiz:

De ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”  (Âli imran/31) buyurmuştur.

       Efendimiz, Kuranı Kerim’in anlaşılıp hayata aktarılmasında tek örnektir. Çünkü O adeta yaşayan bir kurandı. Nitekim Hz. Aişe (ra) Onun (sav) ahlakı sorulduğunda siz hiç Kuran okumuyormusunuz Onun ahlakı kuran ahlakıydı diye cevap vermiştir.  Onu ve onun sünnetini devre dışı bırakarak Kuranı anlamaya ve yaşamaya çalışmak bir fecaettir.  

    Diyanet İşleri Başkanlığımızın her yıl bir tema İle bir hafta boyunca kutladığı Mevlidi Nebi Haftasının bu seneki ana teması olan  “Hz Peygamber ve Aile” her yönüyle konferans ve panellerde ele alınacaktır. İlçemizde 15/11/2019 (önümüzdeki Cuma) saat 19:30 da karanfil düğün salonunda İstanbul baş vaizi Mustafa Akgül hocamızın katılımıyla halkımıza bir konferans verilecektir. Bu vesile ile bütün halkımızı bu programımıza bekliyoruz.

Rabbim bizleri Efendimizin sünnetine uyup izinden gidenlerden eylesin.

Bu duygu ve düşüncelerle

Veladeti Nebi Âlemi İslam’a kardeşlik ve huzur getirsin

Kandiliniz mübarek olsun

Kalın sağlıcakla.”

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu